Lądek Zdrój po raz drugi jest miejscem, w którym realizujemy pod okiem naszych nauczycieli p. Jana Krzywieckiego, p.Hanny Musiał-Krzywieckiej i p. Anny Wozińskiej program białej szkoły. W Lądku przywitał nas trzaskający mróz, śnieg i narty! Część z nas po raz pierwszy założyła dzisiaj buty narciarskie i przypięła się do desek zdeterminowana do nauki. Już wkrótce informacje o efektach nauki😊
Trzeci dzień białej szkoły i mróz nie odpuszcza! Ubrani na cebulkę pod okiem instruktorów szlifujemy jazdę na nartach i snowboardzie. Nikt nie wymięka, ale lekko nie jest. Po południu podzieleni na grupy przystąpiliśmy do realizacji projektu pn. Legendy regionu. Wykorzystując metodę animacji twórczej, tworzyliśmy na podstawie jedej legendy cztery różne scenariusze, nowe zakończenia i morały, wyczarowaliśmy również oryginalne gazetowe stroje. Wieczorem zaprosiliśmy naszych gości: nauczycieli, gospodarzy obiektu oraz siebie zawzajem na wieczór teatralny, podczas którego nastąpiło podsumowanie projektu. Występy dostarczyły nam wielu wzruszeń ale i rozbawiły nas do łez. Wszystkie kreacje były fantastyczne, oklaskami wybrane zostały najlepsze stroje oraz najlepszy aktor i aktorka.
To jest ten dzień! Doczekaliśmy się cudownej, słonecznej pogody. Po kilku dniach, zelżał tęgi mróz i uspokoił wiatr. Szusowanie w pełnym słońcu sprawiło nam dzisiaj ogromną przyjemność. Po południu rozpoczęliśmy twórczy projekt pn." Zimolud Lądecki" , którego efekty widoczne będą dopiero pojutrze. Nasze głowy do czerwoności rozgrzało rozwiązywanie logicznych zadań matematycznych. Ukoronowaniem dIsiejszego dnia było ognisko z pląsami i pieczeniem kiełbasek.
Przedostatni dzień białego szaleństwa. Humory i pogoda dopisują. Atrakcją dzisiejszego dnia była jazda nocna. Ci z nas, którzy są na białej szkole poraz pierwszy otrzymali honorowy tytuł Mistrza narciarstwa, i złożyli uroczyste ślubowanie dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi początkującymi narciarzami, cyklicznego doskonalenia nabytych umiejętności jazdy i niesienia pomocy potrzebującym na trasach narciarskich. Ślubowanie odebrały nasze koleżanki, tegoroczne wicemistrzynie Dolnego Śląska w snowboardzie: Korus Agata i Kopacka Nadia.
W ostatni dzień białej szkoły nadszedł czas na podsumowania i ostatnie prezentacje. Światło dzienne ujrzał nasz stworek Zimolud Lądecki😊 . Ciepłe promienie słońca umilały nasze ostatnie chwile na stoku. Potem tylko smaczny gorący posiłek, porządki, pakowanie i powrót do domu, prosto w objęcia naszych kochanych i stęsknionych rodziców.
Zapraszam do oglądania i śledzenia galerii, sukcesywnie będzie się powiększał zasób zdjęć z relacji.
Z każdym tygodniem w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy pojawia się coś nowego. We wrześniu rozpoczęła się termomodernizacja budynków wchodzących w skład szkoły. Tym samym każde pomieszczenie – od piwnicy aż po strych – przechodzi kapitalny remont. Oprócz tego, że zostały ocieplone ściany, nastąpiła całkowita wymiana instalacji grzewczej, a co za tym idzie – wygładzono i pomalowano ściany w klasach i na korytarzach. W szkole został zainstalowany nowoczesny sprzęt nagłaśniający tzw. szkolny radiowęzeł. Nowe ściany, nowe meble, szafki uczniowskie, stoliki i krzesełka wszystko jest dostosowane do potrzeb dzieci nowej szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych.
Na terenie szkoły powstanie nowoczesny plac zabaw dla dzieci oraz plenerowa siłownia – dzięki projektowi obywatelskiemu. Oba obiekty są już zaprojektowane i czekamy na ich realizację. Młodzież i dzieci mają do swojej dyspozycji wyremontowaną salę gimnastyczną oraz możliwość korzystania z miejskiej hali sportowej ATOL.
Naszą chlubą jest dobrze wyposażona szkolna biblioteka: księgozbiór liczący wiele tysięcy woluminów (został dodatkowo wzbogacony o pozycje zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa), nowoczesną pracownię komputerową w czytelni, która ma autorski, niespotykany design. Warto odwiedzić bibliotekę, bo na każdym odwiedzającym robi ona duże wrażenie.
Szkoła stosuje nowoczesne metody nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Od lat korzystamy z platformy edukacyjnej Fronter, którą pozyskaliśmy dzięki zrealizowaniu projektu unijnego „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”. Posiadamy zestaw szybkiej odpowiedzi Testico – chętnie wykorzystywany przez nauczycieli matematyki oraz mobilną pracownię komputerową. W ubiegłym roku dzięki staraniom władz miasta szkoła w ramach projektu e- oświata II otrzymała 6 monitorów interaktywnych 4K oraz 150 laptopów i 4 wizualizery do wykorzystania w procesie edukacyjnym.
Jeśli do tych wszystkich atutów dorzucimy jednozmianowość, możliwość korzystania z posiłków, opiekę w świetlicy, opiekę pielęgniarską i stomatologiczną, możliwość zapisania dziecka do klasy usportowionej, przyjazną atmosferę, to można powiedzieć, że „Jedynka” jest szkołą spełniającą oczekiwania uczniów i ich rodziców.
Źródło: SP1
Kilka faktów z życia klasy 1 A.
W ostatnich dniach dzięki życzliwości pani Kamińskiej, mamy naszych bliźniaków mogliśmy znów pouczyć się języka niemieckiego. Podczas śpiewu, tańców i zabawy poznaliśmy nowe słówka, różne zwroty grzecznościowe, wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne i rozwiązywaliśmy zadania. Potem przyszedł Tłusty Czwartek w tym dniu naszą salą zasłynęły pączki, którymi opychaliśmy się cały dzień. A kiedy przyszły walentynki robiliśmy piękne prace plastyczne, mnóstwo serduszkowych ozdób. Dowiedzieliśmy się również, jak należy zachowywać się wobec innych osób, co to znaczy być dobrym przyjacielem, kolegą, dobrym człowiekiem. Co to znaczy robić cos bezinteresownie. Jak w prosty sposób można umilić dzień swoją osobą w naszym otoczeniu. Stworzyliśmy pudełko marzeń w którym co dnia lądują nowe marzenia. Nie zabrakło też niespodzianek, od naszej pani otrzymaliśmy piękne, miękkie, pluszowe krówki z serduszkami na szyi.
K. Paprocka
Jego pasją jest sport, a przede wszystkim pływanie, w której to dyscyplinie odnosi znaczące sukcesy w tym sezonie: 2 indywidualne wicemistrzostwa na dystansach 50 m stylem motylkowym i 200 m zmiennym w Zimowych Mistrzostwach Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego oraz mistrzostwo i wicemistrzostwo w sztafetach na dystansach 4x100 m i 4x200 m stylem dowolnym na tych samych zawodach. Przygodę z pływaniem zaczął
w oleśnickim klubie MKP Atol, obecnie trenuje w MKS Juvenii Wrocław, a przed nim rywalizacja w zawodach z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski, gdzie będzie starał się pobić swoje rekordy życiowe. Docelowo przygotowuje się do letnich Mistrzostw Polski 16-latków.
Sukcesy wymagają dużej dyscypliny i samozaparcia, zwłaszcza jeśli się ma jedenaście treningów w tygodniu. Wstaje o godz. 5.30, przed lekcjami trenuje na basenie w Oleśnicy, potem zajęcia w szkole i następny trening na pływalni we Wrocławiu. Bez dobrej organizacji i wsparcia bliskich byłoby to niemożliwe, ale przed Dominikiem Pawłowskim, uczniem klasy III d gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy, następny ważny cel – realizacja marzeń, czyli udział w Igrzyskach Olimpijskich.
W przyszłości pragnie zostać lekarzem, stąd też zainteresowanie naukami przyrodniczymi. W szkole jest objęty indywidualnym tokiem nauczania z biologii, geografii, chemii i fizyki. Przygotowanie się do prestiżowego konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” było dla niego następnym krokiem do realizacji tego celu. Pracując pod kierunkiem pani Magdaleny Stępień, został laureatem XVII Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego.
Dobry medyk to także świetny humanista. Dominik nie skupia się tylko na rozwijaniu tych dziedzin, które umożliwią mu w przyszłości zostanie lekarzem. Interesuje się też historią, zwłaszcza światem starożytnym, średniowieczem oraz I i II wojną światową. Przy wsparciu pani Małgorzaty Pelczarskiej i pracy własnej osiągnął następny sukces – został laureatem XVII Dolnośląskiego Konkursu Historycznego z elementami wiedzy o społeczeństwie.
W starożytnych Atenach uważano, że rozwój ciała powinien iść w parze z rozwojem ducha i umysłu. Dominikowi Pawłowskiemu to się udaje. Jest młodym człowiekiem, który ma wiele pasji; i najważniejsze – potrafi i chce je realizować. Odnosi sukcesy w sporcie
i w nauce. Życzymy mu wytrwałości we wszystkich zamierzeniach i spełnienia marzeń.
Tekst: Małgorzata Pelczarska
Fot. Marzena Tyl (portret), platforma megatiming.pl (zdjęcia sportowe)
13 lutego w hali sportowej w Bierutowie w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej chłopców. Nasza drużyna jako jedyna z Oleśnicy przystąpiła do turnieju. Po zaciętych i bardzo wyrównanych spotkaniach wywalczyła drugie miejsce, nie przegrywając żadnego spotkania. Zespół składał się w zdecydowanej większości z uczniów klas drugich (tylko jeden trzecioklasista), więc daje to jeszcze większą satysfakcję i nadzieję, że za rok będzie już złoto. Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: Bartosz Ropuszyński, Kamil Wróbel, Maciej Cichosz, Andrea Solbiati, Piotr Uznański, Filip Wolny, Maciej Gołąb, Mikołaj Barski, Gracjan Hrehorowicz, opiekun Tomasz Banaszak.
Dziś w klasie 0 b obchodziliśmy tłusty czwartek. Ulubione przysmaki zarówno dzieci, jak i dorosłych, dziś miały swoje święto. Dzień Pączka - bo tak go nazwaliśmy - zaczęliśmy od rozwiązywania ciekawych zadań, oczywiście z pączkiem w roli głównej. Największą atrakcją jednak było kosztowanie tych smakołyków. Dzieci na zakończenie dnia mogły do woli zajadać się słodkościami, których smak jest nam wszystkim dobrze znany.
Ewelina Adamik
8 lutego 2018 r. na stoku narciarskim w Lądku Zdroju,16 drużyn dziewcząt i 19 drużyn chłopców stanęło na starcie slalomu alpejskiego. Po zaciętej rywalizacji dziewczęta w składzie: Aleksandra Wachowska (2b), Nadia Kopacka (2b), Zuzanna Burzyńska (2b) wywalczyły wysokie VI miejsce. Chłopcy w składzie: Łukasz Zielińsk (2b), Bartek Kopacki (2b) i Wojtek Chrzan (2c) zdobyli miejsce XV. Gratuluję całej reprezentacji szkoły wzorowej postawy i dziękuję za emocjonującą walkę sportową! Niedosyt, jaki czujecie po dzisiejszych startach, jest dużą motywacją do pracy na stoku. Hanna Musiał-Krzywiecka
Łzy wzruszenia pojawiły się na twarzach u tych babć i dziadków, którzy zasiedli w sali widowiskowej BiFK-u, aby wziąć udział w koncercie wokalno-muzycznym „Czas nas uczy pogody”, przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy. To właśnie z okazji ich święta, które niedawno obchodziliśmy, odbył się koncert. Za organizację całego przedsięwzięcia odpowiedzialne były Anna Wozińska i Małgorzata Bazan. Kawiarenka, stoliki i przepiękna muzyczna podróż razem stworzyły niesamowity klimat. Wszystkich zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Maria Kaczmarek. Na scenie najpierw zaprezentowały się dzieci z najmłodszych klas, które wykonywały układy taneczne w rytm pór roku Vivaldiego. Za przygotowanie ich odpowiedzialne były panie: Katarzyna Paprocka, Ewa Dłubakowska, Ewelina Adamik, Ewa Grzesik.
Następnie uczniowie klas starszych przenieśli nas w muzyczną ucztę, wykonując najpiękniejsze piosenki, przeważnie polskie. Obecni na widowni mogli usłyszeć takie utwory jak: „Parostatek” Krzysztofa Krawczyka, „Jaka róża, taki cierń” Edyty Geppert, „Brzydcy” Grażyny Łobaszewskiej czy „Rękawiczki” Joanny Zagdańskiej i wiele innych wspaniałych, sentymentalnych piosenek. Aleksandra Konieczna zaprosiła swoich dziadków do wspólnego występu i wspólnie wykonali utwór „Pamięć” z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej. Na scenie pojawili się także goście, zaproszeni przez społeczność szkoły, np. zaprzyjaźniony z placówką Chór Uniwersytetu III Wieku pod opieką Iwony Wróbel, który zaśpiewał dwa utwory. Na zakończenie, w ramach muzycznego połączenia pokoleń, chór i uczniowie wykonali piosenkę „Ale to już było” z repertuaru Maryli Rodowicz.
Nie sposób wymienić wszystkich młodych i trochę starszych artystów, wszystkich nauczycieli, rodziców, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji tak trudnego, ale pięknego, przedsięwzięcia. Myślę, że najpiękniejszym podziękowaniem dla wszystkich były te wzruszenia, te gromkie brawa babć i dziadków, dla których to odbył się ten wzruszający koncert.
Joanna Stefańczyk
Uczniowie klasy 1a postanowili pomóc ptakom przetrwać zimę. Zaprojektowali i wykonali ekologiczne karmniki, które wypełnili ziarnem i wywiesili na terenie szkoły, aby ptaszkom nie zabrakło pożywienia. Pomysłów na karmniki było tyle ilu uczniów.
Zapraszamy do galerii i zachęcamy do własnoręcznego wykonania ptasich stołówek.
K. Paprocka
W ramach projektu pt. "Bajki- czytajki" gościliśmy dziś w naszej grupie Panią Agnieszkę Litwa-Sudomirską, mamę Huberta, która uatrakcyjniła nam popołudniowe zajęcia, czytając bajkę pt. "Psi Patrol - kto pobije rekord". Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowieści o ciekawych przygodach głównych bohaterów. Pani Agnieszce serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas!
Ewelina Adamik
Ważna lekcja
Tuż przed samymi feriami dzieci z klas 0a, 0b oraz klasy 1 uczestniczyły w zajęciach z zakresu Pierwszej Pomocy. Dzięki uprzejmości ratowników medycznych z zakładu GKN w Oleśnicy zostaliśmy przeszkoleni z udzielania pomocy w nagłych wypadkach. Poznaliśmy numery telefonów alarmowych oraz kiedy i w jakich okolicznościach należy ich używać. Za pomocą fantomów mieliśmy okazję przeprowadzić akcję ratunkową, taką jak resuscytację. Poznaliśmy urządzenie nazywane defibrylatorem, jego sposób działania oraz miejsca w Oleśnicy, w których się znajduje.
Ewelina Adamik
Ewa Grzesik
Dostaliśmy cudowną wiadomość z Lądka Zdroju od Pani Hanny Musiał-Krzywieckiej!
Wiktoria Kielesińska, Agata Korus oraz Nadia Kopacka zostały mistrzyniami Dolnego Śląska w snowboardzie.
Adam Junik, Maciej Koćwin oraz Bryan Dubaj zajęli IV miejsce!
Wielki sukces sportowy odnieśli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w zawodach łyżwiarskich short - track. Po zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji drużyna chłopców w Finale Dolnośląskim Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęła II miejsce. Srebrne medale zdobyli Adam Junik 3d, Karol Kula 2d, Jakub Garbaczewski 7a i Karol Jaroń 7b. Indywidualnie mistrzem Dolnego Śląska wśród chłopców został Adam Junik. Nie gorzej spisały się też dziewczęta zajmując VII miejsce. W składzie drużyny znalazły się: Julia Mularczyk 3b, Aleksandra Konieczna 3a, Ewelina Dudziak 3b oraz Żaneta Ropuszyńska 2e. Opiekunem drużyny chłopców i dziewcząt był Tomasz Banaszak.
Na podstawie art. 154 ust 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 59 ze zm.) Burmistrz Miasta Oleśnicy podaje do publicznej wiadomości kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli publicznych, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz klas I w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Oleśnica oraz dokumenty niezbędne do potwierdzania tych kryteriów a także liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria, a jednocześnie ogłasza:
- terminy rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i klas I publicznych szkół podstawowych,
- terminy i tryb składania wniosków o przyjęcie do klas usportowionych w Szkole Podstawowej Nr 1 w Oleśnicy i klas dwujęzycznych w Szkole Podstawowej Nr 7 w Oleśnicy,
- terminy i tryb składania wniosków o przyjęcie do klas IV i VII szkół podstawowych powstałych z przekształcenia gimnazjów,
- zasady rekrutacji do Żłobka Miejskiego w Oleśnicy.
lINKI DO DOKUMENTÓW - KRYTERIA I TERMINY REKRUTACJI:
DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W PUBLICZNYCH SZKOŁACH PODSTAWOWYCH W OLEŚNICY
DO KLAS I W PUBLICZNYCH SZKOŁACH PODSTAWOWYCH W OLEŚNICY
DO KLAS IV I VII W PUBLICZNYCH SZKOŁACH PODSTAWOWYCH W OLESNICY
DO KLAS USPORTOWIOMYCH W SP 1 W OLEŚNICY
DEKLARACJA I WNIOSEK O PRZYJĘCIE
"Tuż przed samymi feriami dzieci z klas 0a, 0b oraz klasy 1 uczestniczyły w zajęciach z zakresu Pierwszej Pomocy. Dzięki uprzejmości ratowników medycznych z zakładu GKN w Oleśnicy zostaliśmy przeszkoleni z udzielania pomocy w nagłych wypadkach. Poznaliśmy numery telefonów alarmowych oraz kiedy i w jakich okolicznościach należy ich używać. Za pomocą fantomów mieliśmy okazję przeprowadzić akcję ratunkową taką jak resuscytację. Poznaliśmy urządzenie nazywane defibrylatorem, jego sposób działania oraz miejsca w Oleśnicy, w których się znajduje."
Uczniowie klas 0 i klasy 1 wcieliły się w postacie z bajek, filmów, książek. Super bohaterowie, wróżki, zwierzęta i przeróżne inne postacie, które z uśmiechem na twarzy przybyły na szkolny bal karnawałowy. W czasie zabawy tańczyli, brali udział w konkurencjach, wykonywali różnego rodzaju zadania. Podczas prezentacji mogli przedstawić innym swoje piękne stroje, a w czasie przerwy zregenerować siły i wypić pyszne soczki. Każdy uczeń mimo zmęczenia z uśmiechem opuszczał salę. Zabawa była naprawdę udana.
K. Paprocka
Jak wybrać najpiękniejsze spośród setek zdjęć? Jak wymienić twórców jasełek, skoro na scenie 21 grudnia wystąpiło ok. 150 młodych aktorów, a za realizację projektu Boże Narodzenie odpowiedzialni byli niemal wszyscy uczniow i pracownicy szkoły?!
Nadszedł dzień, na który czekaliśmy od dawna. Co roku w ostatnim tygodniu przed świętami „jedynka” wystawia spektakl osnuty wokół historii narodzin Zbawiciela. Zdawałoby się, że trudno wymyślić coś nowego w związku z motywem tak starym jak chrześcijaństwo, a jednak…
W tym roku swego rodzaju powiewem świeżości były występy pierwszoklasistów (przygotowanych przez Katarzynę Paprocką i Adelinę Jarmuszewicz), uczniów oddziałów przedszkolnych (przygotowanych przez Ewę Grzesik, Ewelinę Adamik oraz Joannę Wojtowicz, mającą również znaczny udział w dekorowaniu sceny) oraz czwartoklasistek, które od dziś kojarzyć się chyba wszystkim będą z zastępem maleńkich aniołków. Pamiętamy wszak, że w obecnie wygaszanych gimnazjach od 1999 roku uczyli się tylko nastolatkowie.
Ramą kompozycyjną widowiska była narracja Archanioła, który snuł opowieść o Zbawicielu. Odbiorcami tejże opowieści były wspomniane już aniołki, energiczne, ciekawe świata, jednak mimo to dające się oczarować słowem. Pozostałe elementy sztuki obrazowały właśnie piękną opowieść o tym, co stało się „w owym czasie”, a więc o znanym z Ewangelii spisie ludności, narodzinach Chrystusa, hołdzie oddanym Mu przez trzech mędrców ze Wschodu, a także Herodowym gniewie, kulminacją którego była rzeź niewiniątek.
Oprócz wspomnianych już nauczycieli wymienić należy Annę Wozińską, która była koordynatorem projektu Boże Narodzenie i która przygotowała jasełka, Stanisławę Bulandę odpowiedzialną za dekoracje, stroje i duży wkład w przygotowanie przepięknego spektaklu . Lucynę Sutułę, która przygotowała anioły. Oczywiście zaangażowanych było wiele osób w tworzenie kartek z życzeniami, lampionów, pierniczków, przygotowywanie upominków dla gości, strojenie aktorów czy nawet prozaiczne sprawy (związane z obsługą), bez których nie byłoby poezji. Wszystkim dziękujemy, bo bez nich ten dzień nie byłby tak wyjątkowy.
O godzinie 10 aktorzy zagrali dla uczniów i nauczycieli z SP1, o 12 – dla gości z oleśnickich szkół, o 17 – dla mieszkańców Oleśnicy, rodziców naszych uczniów i przyjaciół. Na wieczornym seansie dyr. Maria Kaczmarek powiała burmistrza Oleśnicy Michała Kołacińskiego, zastępcę burmistrza Jarosława Sadowskiego, dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej Danutę Leśniewską, naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu (Starostwo Powiatowe) Małgorzatę Iwańską, prezes ZNP
w Oleśnicy Bogusławę Marciniak, emerytowaną dyrektor SP1 Halinę Kucharską.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzone chwile – chwile, które przybliżyły nas do świąt. Tych najpiękniejszych.
Marzena Tyl
Życzenia niczym niezachwianej nadziei,
która pozwoli pokonać życiowe trudności,
wielkiej i prawdziwej miłości, która w każdym człowieku potrafi dostrzec dobro
oraz zawsze jest gotowa przebaczyć.
Niech szczęście, radość i optymizm
towarzyszą Wam
przez cały nowy 2018 rok
W takiej scenerii odbyła się Wigilia klasy III d