Święta to magiczny czas. Nam kojarzy się on z uroczystą Wigilią, a także z pięknie ubraną choinką. Aby drzewko mogło wyglądać świątecznie potrzebne są nam do tego kolorowe bombki. Takie powstają w fabryce w Krośnicach pod Miliczem. To miejsce mieliśmy okazję odwiedzić i dokładnie poznać. Dowiedzieliśmy się z czego produkuje się bombki oraz w jaki sposób nadaje się im odpowiedni kształt. Osoby pracujące w zakładzie zaprezentowały nam jak należy nagrzać szkło następnie w nie dmuchać i giąć, by powstała bombka. Kolejnym poznanym przez nas etapem było srebrzenie powstałych kul. Wykonuje się tą czynność po to aby możliwe było kolorowanie bombek. Nie jest to łatwe zadanie. Pani zajmująca się srebrzeniem posiada już wieloletnie doświadczenie. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem było pomieszczenie, w którym ozdabiane są bombki. Wszystkie ozdoby wykonywane są przez specjalistów w malowaniu. Ozdobienie każdej bombki własnoręcznie jest pracochłonnym zajęciem. Pani pracująca przy produkcji zaprezentowała nam szeroki asortyment sklepu. Powiedziała nam również, ze nie znajdziemy nigdzie dwóch identycznych bombek, pomimo iż na pierwszy rzut oka wyglądają one tak samo.
Ewe Grzesik
Ewelina Adamik
Tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia mieliśmy okazję uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu z uczniami klas gimnazjalnych przygotowanymi przez p. Teresę Biegałę. Dziewczęta i chłopcy wykonali kolędy nie tylko w języku polskim, ale również najpopularniejsze kolędy pochodzące z Niemiec i Anglii. Śpiew, a także gra na instrumentach w wykonaniu naszych starszych kolegów i koleżanki zrobiła na nas ogromne wrażenie. Podsumowaniem tego dnia było wspólne wykonanie piosenki pt. "Tupu tup po śniegu". Dziękujemy bardzo za spędzony czas.
Ewa Grzesik
Ewelina Adamik
Przed samymi świętami w klasie 1a jedna z mam pani Małgorzata Kamińska, która na co dzień jest nauczycielką języka niemieckiego, przeprowadziła lekcje o Świętach Bożego Narodzenia. Uczniowie dowiedzieli się jak się przedstawić, przywitać, jak składać życzenia, wzywać Mikołaja w języku niemieckim. Poznali podstawowe pojęcia związane ze świętami, nauczyli się śpiewać piosenki. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję.
K. Paprocka
W dniu 16 grudnia 2017 r. zakończyły się rozgrywki w ramach Mistrzostw Szkoły w Koszykówce. Mistrzostwo Szkoły dziewcząt wywalczyła drużyna z klasy 3 a w składzie: Agata Cieszkowska, Aneta Cymbalińskia, Julia Wawrzyniak, Dominika Witkowska. Mistrzostwo Szkoły chłopców zdobyła drużyna z klasy 2 d w składzie: Maksymilian Banaszak, Karol Kula, Adrian Susidko. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom turnieju za sportową rywalizację.
(H. M.-K.)
Grudzień to wyjątkowy miesiąc w roku. Miesiąc, w którym często w różnych miejscach spotykamy Mikołaja i obdarowujemy innych podarunkami od niego otrzymanymi.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły we współpracy z kolegą i koleżankami ze starszych klas – Maciejem Gołębiem, Igą Klapą, Natalią Krawiec oraz Wiktorią Zawiślak – postanowili wnieść odrobinę radości w życie osób z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności, które na co dzień są wychowankami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.
Po dwutygodniowej zbiórce gier, puzzli, książek, zabawek oraz artykułów papierniczych z wieloma pięknie zapakowanymi podarunkami wyruszyliśmy w trasę
do niezwykłego miejsca, na temat którego każdy z nas miał inne wyobrażenie.
Po dotarciu do celu podróży bardzo ciepło i serdecznie przywitała nas Pani Justyna Kądziela-Doktor. Wspólnie zawołaliśmy Mikołaja, który ochoczo i z wielką radością wręczył przywiezione prezenty przedstawicielowi Ośrodka. Później nadszedł czas na wspólną zabawę z chustą animacyjną, kolędowanie, a nawet integracyjne warsztaty plastyczne.
Wszyscy, bez względu na możliwości manualne, wyklejali bombkę i choinki kolorowymi chusteczkami. Na koniec poczęstowano nas najpyszniejszym ciastem drożdżowym.
Pełni ogromnych, a co najważniejsze – pozytywnych, wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Podsumowując ten dzień, jedna z uczennic oddziału przedszkolnego powiedziała, że był to jej najpiękniejszy dzień w życiu.
Pamiętajmy zatem, iż „… tak mało trzeba nam (…) , aby szczęśliwym być, drugiemu szczęście dać”.
Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za włączenie się do akcji zbierania prezentów dla wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.
Pani Marzence Białeckiej i Pani Izabeli Machowskiej dziękujemy za to, że pokazały naszym zerówkowiczom, że niepełnosprawności nie można i nie należy się bać.
Ewelina Adamik
Ewa Grzesik
Chłodny grudniowy dzień, to najlepsza pora na łyk aromatycznego, ciepłego napoju jakim jest herbata, a właśnie dziś 15. 12. 2017 obchodzi się Międzynarodowy Dzień Herbaty. Ludzie którzy zapoczątkowali obchody dnia herbaty nie chcieli by tergo dnia specjalnie kupować herbatę i ją parzyć, ale aby zwrócić uwagę rządów i obywateli na branżę herbacianą na to jak pracochłonna jest jej produkcja.
Uczniowie klasy I a spędzili dziś czas na poznaniu historii skąd się wzięła herbata, jak również jak trafia na półki w naszych sklepach. Podczas prezentacji i obserwacji działań zawartych w filmach dowiedzieli się jaki długi proces zachodzi nim herbata trafi do kubka w domowym zaciszu.
Testowali smaki i zapachy rożnych rodzajów herbat, obserwowali czym się różnią, jak są pakowane. Poznali różne przyrządy przydatne przy zaparzaniu herbaty: sitka, siteczka, dzbanki, kubki, szklanki, zaparzacze, słomko- sitka.
Dowiedzieli się jakie przyprawy i dodatki można zmieszać w herbacie aby nadać jej niepowtarzalny smak i aromat, a jakie aby nabrała mocy rozgrzewającej i wzmacniającej odporniejszy organizmu.
K. Paprocka
Dnia 7 grudnia tego roku (czyli zaledwie dzień po mikołajkach) nasza grupa z SP1 (skład: Karol Kaczkowski, Wiktoria Kielesińska, Aleksandra Konieczna, Laura Kwoczała, Maciej Łacny, Wiktoria Mróz, Alicja Śliwińska wraz z opiekunką klubu czytelniczego Marzeną Tyl) biorąca udział w projekcie „PoczytajMY” (org. Centrum Edukacji Obywatelskiej) wybrała się w jego ramach do Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, znajdującego się przy ulicy Słowackiego 8. Głównym motywem naszego spotkania były oczywiście święta.
Gdy tylko dotarliśmy na miejsce, zostaliśmy bardzo ciepło przywitani przez pracowników – Iwonę Grabkę, Justynę Walczak, Marylę Łącz, dyr. Alinę Wajerowską, Grażynę Macińską, Katarzynę Gabryś oraz Sławomira Torza, który był jednym z pomysłodawców spotkania – oraz podopiecznych. Przedstawiliśmy się i powiedzieliśmy, skąd i w jakim celu przyszliśmy. Część grupy – Karol Kaczkowski, Wiktoria Kielesińska, Laura Kwoczała oraz Maciej Łacny – głośno odczytała „Opowiadanie wigilijne” ks. Mieczysława Malińskiego, ponieważ nasz projekt polega właśnie na promowaniu i dzieleniu się czytelnictwem z każdym. Warto dodać, że po raz pierwszy czytaliśmy osobom dorosłym, więc było to dla nas swego rodzaju wyzwanie.
Następnie Aleksandra Konieczna wykonała polską wersję świątecznego utworu Mariah Carey – „All I want for Christmas (is you)”. Jej występ został nagrodzony gromkimi brawami. Również Patrycja, jedna z podopiecznych, wykonała świąteczną piosenkę. Wszyscy byli pod wrażeniem jej talentu.
Naszą atrakcją artystyczną było tworzenie choinek z płatków kosmetycznych, tak więc bez zbędnego przedłużania zabraliśmy się do dzieła. Do każdego stolika zanieśliśmy szkielet choinki, do której należało przykleić waciki, a także buteleczkę kleju z brokatem i cekiny. Krążyliśmy od grupy do grupy, służąc pomocą i zanurzając się w ciekawych rozmowach, dyskusjach i rozważaniach na różne tematy. Każda grupa poradziła sobie z wyzwaniem znakomicie, ich efekty zgromadziliśmy na małej wystawce.
Przyszła kolej na poczęstunek – po wysiłku chwila słodyczy przydała się każdemu. Poczęstowaliśmy każdego ciasteczkiem i pierniczkami. Uczestnicy również obdarzyli nas swoimi pysznym wypiekami i herbatą. Świąteczny klimat opanował wszystkich.
Zaraz potem mieliśmy okazję zwiedzić cały ośrodek – niezwykle nam się podobały różne sale: wyciszeń (muzyczna) z instrumentami, artystyczna, w której tworzą się różne cuda (część prac zdobiła ściany budynku), komputerowa, w której oczywiście znajdowała się technologia, sala gimnastyczno-rehabilitacyjna, gdzie Pani Ania wyznała nam, że bardzo dużo jeździ na orbitreku. Potrafi osiągnąć wynik dwudziestu kilometrów! Na koniec pokazano nam kuchnię, która pachniała domowymi posiłkami.
Nadeszła chwila rozstania, z czym było bardzo ciężko. Część grupy zadeklarowała chęć wolontariatu w placówce. Na pamiątkę czytelniczej wizyty otrzymaliśmy własnoręcznie zrobione śnieżynki stylem quillingu – małe cuda, które jednogłośnie postanowiliśmy wykorzystać jako choinkowe ozdoby. Otrzymaliśmy również pamiątkowe podziękowanie. Wykonaliśmy też wspólne, sentymentalne zdjęcia – w grupie i pojedynczo z uczestnikami.
Mamy nadzieję, że będziemy mogli tam kiedyś powrócić. To naprawdę piękne uczucie integrować się, w szczególności, gdy Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami.
Dziękujemy za gościnność. Było przepięknie, jesteśmy pewni, iż ta wizyta na długo pozostanie nam w pamięci.
Laura Kwoczała
Fot. Marzena Tyl
"Na międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. "Barwy jesieni" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Oleśnicy zadebiutowali nasi najmłodsi z klasy 0b i to już z sukcesem. Mikołaj Koryciak- otrzymał wyróżnienie, a Kornelia Adamska zdobyła III miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!"
Ewelina Adamik
Niezapomniane wrażenia w dniu 6.12 zapewniły nam niespodziewane odwiedziny Świętego Mikołaja. Do klas 0 a i 0 b przybył Święty ze swoimi pomocnikami- Elfami. Z racji tego, że dzieci przez cały rok były grzeczne, każdy otrzymał wspaniałe prezenty. Wszyscy w ramach podziękowania zaśpiewali piosenkę pt. "Mikołaj pędzi" oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. A że Mikołaj w tym dniu był bardzo zapracowany nie mógł długo zostać z nami dlatego ruszył w dalszą podróż do dzieci i obiecał, że odwiedzi nas ponownie za rok."
Ewa Grzesik
Ewelina Adamik
„Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest:
Co robisz dla innych?”
Martin Luther King Jr.
Dzięki II edycji plebiscytu na wolontariusza roku 2017, który odbył się 05 grudnia, czyli w dzień wolontariusza i wolontariatu, poznaliśmy osoby oraz organizacje, które na co dzień starają się pomagać innym ludziom oraz naszym braciom mniejszym.
W konkursie organizowanym przez Miejską Radę Działalności Pożytku Publicznego, z burmistrzem Oleśnicy Michałem Kołacińskim jako patronem, udział brało wiele nominowanych propagatorów idei bezinteresowności i pomagania, niejedno wspaniałe wydarzenie oraz wiele organizacji dobroczynnych działających na terenie naszego miasta. Wydarzenie to prowadzone było przez uczniów klasy III naszej szkoły – Alicję Śliwińską i Maciej Łacnego. Podczas trwania gali goście poznali zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, a są nimi:
Młody Wolontariusz – Maciej Łacny (Oleśnickie Bidy)
Dorosły Wolontariusz – Marek Jański (Oleśnickie Bidy)
Wolontariusz Senior – Stanisław Różycki
Organizacja Wolontariacka – Oleśnickie Bidy
Wydarzenie – Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny
Honorowy Laur – Alina Wajerowska
Przyjaciel Wolontariatu – GKN Driveline Polska, Tom-Bud
Uroczystość uświetniły porywające występy artystów, zespołów tanecznych oraz muzycznych, które podkreśliły wspaniałą, podniosłą oraz magiczną atmosferę tego wydarzenia. Występował m.in. wybitny i znany na całym świecie wirtuoz gitary klasycznej Waldemar Gromolak, zespoły, tj. szkoła tańca JAST, szkoła tańca ARKO, zespół muzyczny i taneczny z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy, studentka II stopnia Akademii Muzycznej we Wrocławiu – gitarzyska Urszula Skowrońska – oraz wszystkim bardzo dobrze znany Chór Uniwersytetu III Wieku z Oleśnicy. Piękne przemówienia, łzy wzruszenia, szczęście, wręczenie statuetek i podsumowanie ciężkiej pracy wielu dobrych ludzi z całego mijającego już roku 2017 – to można było zaobserwować na tym wspaniałym wydarzeniu. Te kulturalne oraz duchowe chwile uwieńczone były słodkim poczęstunkiem dla gości i wolontariuszy.
Zdjęcie: Oleśnickie Bidy
Dzień był wyjątkowy. Zaczęło się od tego, że uczniów przywitał renifer w którego rolę wcieliła się wychowawczyni. Renifer miał przy sobie listy od Mikołaja, który nie mogąc być osobiście, w nocy zmienił wystrój sali na bardziej świąteczny, zimowy i zostawił tam wielkiego bałwana z workiem prezentów.
W liście było napisane: jak , co i kto ma wykonać, podczas zadań przygotowanych przez Mikołaja, aby móc otrzymać upominki. Mikołaj postawił na współpracę i jedność grupy. Zadania w parach polegały na ułożeniu puzzli, rozwiązywaniu zadań logicznych, matematycznych, jednak wszystkie tematem dotyczyły mikołajek. Prace zespołowe polegały na chodzeniu po krach, układaniu okrzyków i nauce pląsów.
Klasa pierwsza ma swojego prywatnego Mikołaj- jest to jeden z uczniów, który z okazji swoich imienin przygotował upominki dla wszystkich kolegów i koleżanek
W między czasie dotarł Święty Mikołaj, który życzył wszystkim co najlepsze. Dzięki temu, że podglądał działania uczniów wiedział, że zasłużyli na prezenty i poczęstował wszystkich słodkim upominkiem, wręczył niespodzianki, a ponieważ się śpieszył, resztę działań zlecił Rudolfowi.
Kiedy każdy uczeń dostał swój prezent, okazało się, że jest to bilet na wyjazd do teatru lalek, który ma nastąpić za chwilkę. Wszyscy uczniowie szybko się ubrał i wyruszyli do autokaru.
Teatrzyk był naprawdę wart obejrzenia.
K. Paprocka
Dnia 5 grudnia 2017 roku część naszej klasy 2 D (Natalia Adamaszek, Maksymilian Banaszak, Zuzanna Gajda, Natalia Hasiak, Maciej Jankiewicz, Zuzanna Mróz, Małgorzata Torz, Paulina Wróbel, Julia Andrzejczuk) – wraz z Dominikiem Lisowskim z klasy 2 C odwiedziła dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Zielona Żabka” w Oleśnicy. Przedszkolaki usłyszały świąteczne piosenki, jak i kolędy zaśpiewane i zagrane przez starszych kolegów i koleżanki. Piosenki wykonane były w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Dominik oraz Gosia zagrali kolędy na akordeonie i skrzypcach. Nasze małe koncertowanie uzupełnił wierszyk pt. „W noc grudniową” autorstwa Jerzego Ficowskiego. W czasie przedstawienia dzieci miały możliwość spotkania reniferów, elfa, śnieżynki, dwóch aniołków oraz najbardziej wyczekiwanego Świętego Mikołaja. Naszą wizytę zakończyliśmy złożeniem świątecznych życzeń oraz wspólnym obdarowaniem się słodkościami od Mikołaja. Dziękujemy bardzo za miłą atmosferę i życzliwe przyjęcie, a Pani Teresie Biegale dziękujemy za przygotowanie nas do występu!
Pozdrawiam
Julia Andrzejczuk
Przychodzimy do szkoły jak co dnia, a tu.... Coś dziwnego przydarzyło się naszej pani, cała jakaś odmieniona: rude włosy, długi nos i do tego dziwacznie brzmiący głos. Kiedy pani nam opowiedziała co się stało, musieliśmy wkroczyć do akcji.
Panią w wigilie Św. Andrzeja dopadły chochliki, które zamieniły ją w czarownice gdy spała bo o andrzejkowych wróżbach zapomniała. I kiedy my wypełnimy wróżbowe zadanie pani znów sobą się stanie.
Zaczęliśmy od poznania tradycji andrzejkowych, skąd w ogóle się wzięły i o co w nich chodzi, kiedy już wszystko było jasne przystąpiliśmy do zabawy we wróżby. Losowaliśmy imiona przyjaciół, których na swej drodze spotkamy, zawodów jakie wykonamy, losowaliśmy liczby, które mówiły nam co nas czeka, układaliśmy buty żeby zobaczyć który z sali najszybciej ucieka, z kubeczków sobie wróżyliśmy, przy tym wszystkim zaczarowani w postacie trochę tańczyliśmy, na koniec studnia życzeń na groszówki czekała, które wszystkie te wróżby, po wrzuceniu do niej grosika, spełniała.
Po tych wszystkich wesołych zabawach, wypowiedzianych zaklęciach, udało się cel został osiągnięty nasza pani była znów sobą, a my świetnie się bawiliśmy.
K. Paprocka
Koniec listopada to czas wróżb. Również my podtrzymaliśmy tradycję. Po przybliżeniu historii andrzejek przystąpiliśmy do wspólnej zabawy, której nieodłącznym elementem była chusta animacyjna. Na niej uczniowie oddziału przedszkolnego z klasy 0a dowiedzieli się, jak świetlana i pełna przygód przyszłość ich czeka. Dowiedzieliśmy się dzisiaj (30 listopada), kto pierwszy zmieni stan cywilny, kto zostanie najbogatszym Polakiem, a kto najdociekliwszym naukowcem wszechczasów. Całość dopełniły ciasteczka ze słodką wróżbą na przyszłość.
Ewa Grzesik
W ramach projektu realizowanego w klasie 0 b pt. "Bajki – czytajki" odwiedziła nas mama Karola - pani Kasia Borowska, która przeczytała nam bajkę pt. "Co wolno, a czego nie. Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe" autorstwa Moost Nele. Dzieci z zaciekawieniem słuchały lektury.
Ewelina Adamik
23 listopada 2017r. odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas czwartej i siódmych.
Celem wywiadówki było zapoznanie rodziców z programem i sposobem oceniania uczniów na lekcji wychowania fizycznego.
„Nie musisz być mistrzem we wszystkim.
Nie musisz być mistrzem w czymkolwiek.
Aby zyskać uznanie i szacunek po prostu wystarczy być porządnym człowiekiem”.
Przytoczony cytat prof. Zbigniewa Cendrowskiego wybitnego autorytetu w dziedzinie zdrowia i sportu stanowi motto wywiadówek z kultury fizycznej które corocznie odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy.
23 listopada 2017r. odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas czwartej i siódmych. Obecni zostali przywitani przez dyrektor szkoły Marię Kaczmarek, przedstawiła ona kadrę nauczycieli wychowania fizycznego, zapoznała rodziców z bazą sportową szkoły oraz zasadami korzystania z miejskiej hali sportowej.
Celem wywiadówki było zapoznanie rodziców z programem i sposobem oceniania uczniów na lekcji wychowania fizycznego.
Tomasz Banaszak omówił autorski program pn. „Radośnie i sportowo” oraz punktową ocenę „Oceniamy zaangażowanie i postępy”, które realizowane są przez wszystkich wuefistów naszej szkoły. Jednym z głównych celów „wywiadówki z wychowania fizycznego” było wyjaśnienie jej uczestnikom nowoczesnego sposobu oceniania ucznia na lekcji wychowania fizycznego.
Przy omawianiu oceny zwrócono uwagę na jej:
- jednolitość; jednakowy system oceniania dla wszystkich uczniów przyjęty przez wszystkich nauczycieli w.f w szkole podstawowej;
- jawność; uczeń sam zapisuje wynik testów, prób i ilość uzyskanych punktów oraz ocenę;
- przystępność; uczeń zna (począwszy od pierwszej lekcji organizacyjnej) wymagania
i konsekwencje nie stosowania się do nich oraz wie, w jaki sposób może się poprawić.
Podkreślono, że ten system oceniania umożliwia pełną kontrolę uczniowi (przez cały okres nauki począwszy od czwartej klasy szkoły podstawowej) nad własnymi postępami
i rozwojem dzięki „karcie oceny i samooceny”, w której wyeksponowano postawę ucznia i jego stosunek do przedmiotu.
Reasumując, uczeń obecny, przygotowany, aktywny, angażujący swe siły fizyczne
i umysłowe na lekcji w.f., postępujący zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi, koleżeński, chętnie współpracujący w zespole, dążący do osiągnięcia postępów, systematyczny- bez trudności może otrzymać ocenę bardzo dobrą bez względu na poziom sprawności fizycznej czy umiejętności ruchowych.
Później czwartoklasiści, pod kierunkiem Marleny Banaszak,zademonstrowali swoim rodzicom przykładowe próby sprawnościowe sprawdzające cechy motoryczne takie jak: szybkość, zwinność oraz siłę mięśni tułowia, w trakcie których omówiono istotę i sposób ich oceny. Przedstawili oni również jedną z prób umiejętności, w zakres których wchodzą elementy gier zespołowych, takich jak: piłka siatkowa, koszykowa, ręczna, nożna oraz lekkoatletyka
i gimnastyka. Zadanie, które zostało omówione przy pomocy uczniów polegało na wykonaniu naprzemiennego odbicia piłki sposobem górnym i dolnym.
Hanna Musiał- Krzywiecka przybliżyła sposób realizacji przez uczniów zajęć fakultatywnych przedstawiając jednocześnie ofertę sportowych zajęć pozalekcyjnych przygotowanych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, w tym zajęć realizowanych ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii przy Burmistrzu Oleśnicy pn. „sportowa jedynka”. Zapoznała także rodziców z tradycjami sportowymi naszej szkoły zachęcając jednocześnie do udziału w tych przedsięwzięciach.
Mirosław Mularczyk zapoznał zgromadzonych z osiągnięciami sportowymi uczniów jakie zdołali oni uzyskać w bieżącym roku szkolnym. Pod kierunkiem Marleny Banaszak uczniowie klas siódmych zademonstrowali swoje koszykarskie umiejętności techniczne
w widowiskowym ćwiczeniu „fliper”.
Całość podsumowała dyrektor szkoły, podkreślając że doskonałym przykładem dla młodzieży jest postawa ich nauczycieli wychowania fizycznego, którzy są pasjonatami promującymi zdrowy styl życia poprzez czynne uprawianie rekreacji sportowej. Zwróciła również uwagę na konieczność uświadamiania dzieciom, jak ważna dla zdrowia jest kultura fizyczna, której nie są w stanie poznać poprzez spędzanie większości czasu przed ekranem monitora.
Któż z nas nie kocha misia? Któż nie przytula się do niego i szepcze do ucha o swoich radościach i smutkach?
W poniedziałek najmłodsi uczniowie naszej szkoły świętowali Światowy Dzień Pluszowego Misia, który ustanowiony został w 2002 roku.
Dzieci poznały historię Teddy Bear. Podczas różnorodnych gier i zabaw dydaktycznych dzieci układały misiowe puzzle, przeliczały misie oraz je kolorowały.
Dzień Misia był również okazją do wprowadzenia uczniów w świat kodowania. Wykorzystując zestaw Bee Bot, dzieci odwiedzały misie zamieszkujące bajkowy las. Samodzielnie eksperymentowały, wyznaczając trasę do Kubusia Puchatka, Misia Yogi, Misia Coralgola oraz Troskliwych Misiów czy Gumisiów. Zabawa ta przysporzyła dzieciom mnóstwo radości.
W tym dniu odwiedził nas również gość niezwykły – był to miś Teddy Eddie, który przybył do nas w towarzystwie Pani Magdaleny Wolak. Pani nauczyła dzieci piosenki
z pokazywaniem czynności, jakie w ciągu dnia wykonuje miś.
Na koniec spotkania uczniowie zaprezentowali piosenkę przed misiem oraz przybili z nim „piąteczkę”.
Myślimy, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.
Ewelina Adamik
Ewa Grzesik
Dnia 27 listopada my – gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Książąt Oleśnickich w Oleśnicy w składzie: Anna Gorzelak, Ewa Wawrzycka z klasy 2 a oraz Natalia Adamaszek, Izabela Lewicka, Małgorzata Torz, Paulina Wróbel i Agata Sławna z klasy 2 d – wyruszyłyśmy do Integracyjnego Przedszkola i Żłobka Klub Malucha "Chatka Puchatka", gdzie zostałyśmy ciepło przyjęte przez panie wychowawczynie Patrycję Łaskawską, Martę Kielesińską oraz dyrektor Alicję Najmrodzką. Celem akcji było wspólne świętowanie Dnia Pluszowego Misia.
Każda z nas przygotowywała się najlepiej jak tylko mogła! Dodatkowo wzięłyśmy ze sobą na akcję nasze pluszaki. Nasze stare ukochane misiaczki miały okazję zintegrować się z równie wyściskanymi niedźwiadkami przedszkolaków, które też przygotowały się odpowiednio do świętowania.
Na wstępie jedna z nas – Paulina – przywitała urocze przedszkolaki z grup „Krasnale i Słoneczka” oraz „Biedronki” i przedstawiła resztę z nas; następnie przeczytałyśmy trzy krótkie bajki Robyna Bryanta, oczywiście o misiach – „Kubuś i Tosia idą na jagody”, „Kubuś i Tosia pieką ciasteczka” oraz „Kubuś i Tosia budują żaglówkę”.
Pierwszą zabawą – znaną i lubianą przez wszystkich – był „Stary niedźwiedź”; po dzieciakach było naprawdę widać, że są aktywne. Następną ruchową zabawę poprowadziła Ewa Wawrzycka; razem z nią nauczyłyśmy dzieci krótkiego „układu tanecznego” do piosenki „Misie szare”. W kolejnej części programu maluchy musiały użyć swojej wiedzy... przyrodniczej. Mały quiz poprowadziła Izabela Lewicka. Co misie robią zimą? Jaki kolor futra mają niedźwiedzie? Komu wykradają miód? Nawet najtrudniejsze pytania nie sprawiały problemów ciekawym świata przedszkolakom! Po sprawdzeniu wiedzy była część poświęcona kreatywności – smutne czarno-białe kserówki-kolorowanki po oddaniu ich maluchom zamieniły się w piękne, tęczowe misie. Warto również wspomnieć o rzucaniu do „baryłki miodu” małymi plastikowymi pszczółkami, które wykonałyśmy z jajek-niespodzianek. I tu kolejne zdziwienie. Zdecydowana większość przedszkolaków wykazała się w tej zabawie sprytem. Ostatnią „atrakcją” było rozdanie własnoręcznie pieczonych kruchych ciasteczek przygotowanych przez jedną z nas – były to misie, o których czytaliśmy książeczkę. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie tradycyjnie wspólne zdjęcie wraz z dziećmi.
Akcja z 27 listopada każdej z nas naprawdę się spodobała i mamy nadzieję, że to nie nasza ostatnia wizyta w tym przedszkolu i jeszcze tam wrócimy. Może za rok? Może wcześniej? Oby wcześniej...
To było już czwarte spotkanie czytelnicze przygotowane w tym semestrze przez wolontariuszy z naszej szkoły w ramach programu PoczytajMY (Centrum Edukacji Obywatelskiej). W naszych głowach już rodzą się pomysły na kolejne działania. Ale na razie... ani mru-mru.
Agata Sławna
Natalia Adamaszek
Izabela Lewicka
25.11 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA- najcudowniejszy dzień do szkoły na lekcje przyszły z nami nasze misie.
Z okazji Misiowego Święta zajęcia rozpoczęły się spotkaniem z misiem, który obchodzi już swoje 60 urodziny- Misiem Uszatkiem. Po seansie filmowym zapoznaliśmy się z historią powstania Pluszowego Misia, tańczyliśmy misiowe tańce, bawiliśmy się z misiami w różne zabawy.
Kiedy przy pomocy kołysanek i zabawy chustą animacyjną Klanza udało nam się uśpić nasze misie, przystąpiliśmy do przygotowania niespodzianki. Zrobiliśmy misiom urodzinowe czapeczki, namalowaliśmy torty i kiedy tylko się obudziły złożyliśmy im serdeczne życzenia.
Zabawa była bardzo udana.
K. Paprocka
23 listopada Ola wróciła do Oleśnicy z Kluczborka z nagrodą, której nie przewidywał regulamin VIII Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, organizowanego niezmiennie od 8 lat przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku.
Festiwal zdobył już taką rangę, że przyjeżdżają wystąpić na nim wokaliści z ościennych województw. Konkurencja była ogromna. Ola wyśpiewała główną nagrodę piosenką Ewy Demarczyk "Rebeka", grając przy tym na fortepianie. Opiekunką Oli jest nauczycielka Anna Wozińska.
mt