Nawigacja

  • Zwierzęta z odpadów.

    W związku z obchodzonym 22 kwietnia Dniem Ziemi dla uczniów klas 0 – IV zorganizowany został ekologiczny  konkurs plastyczny pod hasłem „Zwierzęta z odpadów”, którego celem było zachęcenie uczniów do ponownego wykorzystania odpadów, stworzenia czegoś nowego i niepowtarzalnego. Myślę, że efekt uzyskaliśmy, gdyż wszystkie prace były wyjątkowe i niepowtarzalne.

                Jeszcze raz gratuluję wszystkim biorącym udział w konkursie, a chętnych zapraszam
    do podziwiania niezwykłych dzieł w zorganizowanej pokonkursowej wystawie.

  • Wasztaty z dietetykiem

    W ubiegłym tygodniu w klasach 0 odbyły się warsztaty na temat zdrowego jedzenia z dietetyk- Panią Anną Obruśnik. Prezentacja multimedialna, którą specjalnie dla naszych najmłodszych przygotowała Pani dietetyk przybliżyła nam nieco informację dotyczące prawidłowego odżywiania się. Dzięki wykładowi dowiedzieliśmy się jak często i w jakich ilościach powinniśmy spożywać jedne produkty oraz dlaczego innych powinniśmy się wystrzegać. Co daje nam siłę i energię, a co pomaga w koncentracji i nauce. 

    Podsumowaniem naszego spotkania było stworzenie piramidy zdrowia, wykonanej za pomocą obrazków przedstawiających różnego rodzaju produkty spożywcze. Każdy z nas samodzielnie wycinał oraz umieszczał ilustrację na odpowiednim piętrze naszej piramidy. Warsztaty dostarczyły nam wielu cennych informacji dotyczących naszego odżywiania, dlatego też jeszcze raz serdecznie dziękujemy Pani Annie za odwiedziny."

    Ewelina Adamik

    Ewa Grzesik 

  • Dystrybutory "Słonie"

    Wiosna już do nas przyszła, słoneczko świeci coraz mocniej, każdy dzień jest coraz cieplejszy, a wtedy chce nam się bardziej pić. A cóż może być lepszego niż łyk czystej wody....

    Pani wicedyrektor Ilona Krotla wraz z panią administrator Natalią Gierlitz przyniosły dla oddziałów zerówkowych dwa przepiękne dystrybutory z wodą- Słonie. Wystarczy słonikowi nacisnąć na trąbę i już leci pyszna, zdrowa woda. Dzieci po otrzymaniu słoników ne mogły się doczekać ich przetestowania i od razu ustawiły się w kolejce po łyk słonikowej wody.

    K. Paprocka

  • Kolejny etap projektu "Robo- informatyka".

    W ramach realizacji projektu "Robo- informatyka" po raz kolejny uczniowie z klasy I a odwiedzili salę 15, w której czekała już na nas p. Bulanda z klasa II d. Tym razem zobaczyli jak po stołach jeżdżą świecące autka InO-Boty, którymi za pomocą komputera sterowali uczniowie klasy gimnazjalnej. Do każdego starszego kolegi dołączyło się po dwoje pierwszaków i zaczęli zabawę i naukę programowania tych śmiesznych robotów.

    W chwili kiedy pierwszaki zapamiętały już kilka prostych poleceń programowania, grupy zaczęły otrzymywać zadania. InO- Boty miały przejechać fragment drogi, obrócić się, świecić światłami, powrócić na swoje miejsce. Wszystkim grupom bardzo dobrze udawało się poprawnie zaprogramować maszyny. Na zakończenie przyszedł czas na prawdziwy test- urządzono wyścigi InO-Botów. Każda grupa miała tak zaprogramować swojego robota aby przejechał wyznaczoną trasę. 

    Zabawy śmiechu i emocji było bardzo dużo. Wszyscy uczniowie dzielnie walczyli i choc nie wszyscy na metę dotarli jako pierwsi, każdy uczestnik zajęć na regenerację sił poczęstował się pyszną nagrodą.

    A tu link do jednego z filmów nagranych podczas wyścigu: https://youtu.be/BYppVFooOYAy

    K. Paprocka

  • Chłopcy lubią brąz

    Na początku kwietnia obyły się mistrzostwa Oleśnicy w mini piłce siatkowej chłopców klas IV. W zawodach wzięły udział zespoły z SP nr 1, SP nr 6, SP nr 7 oraz SP nr 8 . Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”, sety rozgrywane były do 15 punktów, a spotkanie do dwóch wygranych setów.

    Młodzi adepci siatkówki ambitnie walczyli o jak najlepszy wynik dla swojej szkoły. Wśród chłopców nie do pokonania okazał się zespół z SP nr 8 , wicemistrzami Oleśnicy została drużyna z SP 6, trzeci stopień podium należał do naszych siatkarzy, a czwarte miejsce wywalczyli chłopcy z SP nr 7.

    Jak zawsze rywalizacji towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Najlepsze drużyny otrzymały medale oraz dyplomy. Bardzo dziękuję naszym młodym sportowcom za ogromne zaangażowanie oraz walkę do samego końca.

     

    Naszą szkołę reprezentowali:

    Jan Rajewski, Jan Witek, Filip Hejninger, Kornel Pawłowski, Patryk Quinn- Gryzik oraz Piotr Burzyński.

    M.K.

  • KRZYSZTOF OSTROWSKI został LAUREATEM etapu rejonowego 63 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego.

    KRZYSZTOF OSTROWSKI został LAUREATEM etapu rejonowego  63 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego.

    Krzysztof Ostrowski – uczeń klasy II a gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy – swoją ciekawą interpretacją oryginalnego tekstu ks. Józefa Tischnera ,, Józef Bryjka z Ochotnicy,, oraz piękną barwą głosu zachwycił jury i otrzymał tytuł Laureata etapu rejonowego prestiżowego Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego.

    Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 31 uczniów, przyjechali oni m.in. z Wrocławia, ze Strzelina, Kobierzyc, Góry oraz Oleśnicy, a poziom przygotowania uczniów i prezentacji utworów był bardzo wysoki. Recytację oceniało profesjonalne trzyosobowe jury- przewodniczącą jury była aktorka teatralna i animatorka kutury p. Agnieszka Batóg, która przyjechała z Gliwic.Tylko dwoje oleśniczan dostało się do ścisłego finału – w tym Krzysztof.

    To nie jest pierwszy sukces Krzyśka. W ubiegłym roku również otrzymał tytuł Laureata etapu regionalnego 62 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego oraz 3 miejsce w XII Oleśnickim Konkursie Recytatorskim Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara.

    Do konkursu przygotowywała go polonistka p. Ewa Dłubakowska.

    Naszemu wspaniałemu uczniowi życzymy wielu sukcesów i trzymamy kciuki za ścisły finał konkursu !

    Tekst: Lucyna Sutuła

     

  • Aleksandra Gurbierz, uczennica kl. II a została LAUREATKĄ konkursu”Polskie Konstytucje wczoraj i dziś”.

    Aleksandra Gurbierz, uczennica kl. II a została LAUREATKĄ konkursu”Polskie  Konstytucje wczoraj i dziś”.

    19 marca w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy, odbył się  XV  Powiatowy Konkurs Wiedzy dla klas gimnazjalnych pt. ”Polskie  Konstytucje wczoraj i dziś”.

    Celem konkursu, było pogłębienie wiedzy w zakresie kształtowania się polskiego parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu, podniesienie kultury politycznej poprzez rozwijanie wśród młodzieży świadomości państwowej, społecznej i prawnej.

    Laureatką konkursu została Aleksandra Gurbierz, uczennica kl. II a

    Fot: Lucyna Sutuła

  • Kolejny sukces Oli

    Kolejny sukces Oli

    Ola Konieczna 7-8 kwietnia brała udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki "Dolnośląska Nutka" w Bielawie. Konkurencja była ogromna, ponieważ wystąpiło aż 117 młodych utalentowanych artystów. Jury w naprawdę wyjątkowym składzie – Grażyna Łobaszewska, Magdalena Ptaszyńska, Jerzy Petersburski Jr i Szymon Wydra – przyznało Oli wyróżnienie. Jesteśmy dumni. Gratulujemy uczennicy z 3 klasy gimnazjum (SP 1) i jej nauczycielce Annie Wozińskiej.

     

    (mt)

    fot. arch. Oli

  • zDolny Ślązak Gimnazjalista

    Na stronie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu pojawiła się relacja z Gali Laureatów zDolnego Ślązaka Gimnazjalisty. Wszystkich zachęcamy do obejrzenia zdjęć, na których jest nasz uczeń DOMINIK PAWŁOWSKI.

    https://www.kuratorium.wroclaw.pl/gala-laureatow-dolnoslas…/

  • Kodujemy symbole wielkanocne.
    Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczniów w ostatnim czasie cieszy się kodowanie. Jest to doskonały sposób na ćwiczenie myślenia. Wykonane zadanie zawsze jest dla każdego z nas niespodzianką. W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 0a odkodowywali wielkanocne symbole.
    
  • Wielkanocne tradycje

    W dniu dzisiejszym dzięki uprzejmości Pani Ewy Bugaj ze Szkoły Podstawowej w Sokołowicach uczniowie klas zerowych mieli przyjemność podziewać przepiękny występ uczniów klas trzecich tamtejszej szkoły, który w wyjątkowy sposób wprowadził naszych milusińskich w klimat Wielkiej Nocy.

  • Warsztaty w grupach "0".

    "Tuż przed samymi świętami Wielkanocnymi w obu klasach 0 przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne przez mamę Igora- Panią Sarę. Każde z dzieci otrzymało niewielką deseczkę, która niczym nie przypominała pisanki. Pierwszy etap zadania polegał na pomalowaniu sklejki w całości na biały kolor. Następnie, każdy z nas otrzymał kolorową serwetkę, którą należało delikatnie rozwarstwić oraz wybrać interesujący nas wzór. Wszystko przyklejaliśmy za pomocą pędzla i specjalnej mieszanki kleju. To zadanie sprawiało nam najwięcej trudności, ponieważ chusteczka okazała się być bardzo delikatna i wymagało to od nas zarówno wielkiej cierpliwości jak i dokładności. Na zakończeniu utrwaliliśmy powstały wzór lakierem. Tak więc za sprawą Pani Sary i naszych małych zerówkowiczów niewielkie jajeczka po chwili zmieniły się w piękne, kolorowe pisanki, które zostały wykonane metodą decoupage."

    Ewa Grzesik

    Ewelina Adamik 

  • Konkurs plastyczny "Barwna pisanka".

    Ostatnio w naszej szkole zrobiło się bardzo kolorowo. A to za sprawą prac przygotowanych na przegląd plastyczny przez uczniów klas: 0 a, 0 b, 1 a i 4 a o tematyce "Barwna Wielkanoc". Uczniowie z wielką ochotą podeszli do tematu, ponieważ napłynęło aż 34 pięknie przygotowane ozdoby świąteczne.

    Na parterze w naszej szkole, z tych przepięknych prac panie organizujące przegląd plastyczny pani Katarzyna Paprocka i Adelina Jarmuszewicz, nauczycielki klasy pierwszej, stworzyły fantastyczną wystawę.

    Oczywiście, każda praca zasłużyła na dyplom i nagrodę, które waz z gratulacjami uczniom przekazała osobiście pani dyrektor Maria Kaczmarek.

    K. Paprocka

  • Dzień spania na polskim

    Uczniowie z klasy 7 b wpadli na pomysł, by zorganizować obchody Dnia spania na języku polskim. Z przyczyn od nas niezależnych impreza była kilka razy przekładana. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - poniedziałek po zmianie czasu na letni to naprawdę dobry czas na (pożyteczny!) relaks. Zabrakło wprawdzie planowanych kocyków, karimat i szlafroków, za to były pluszowe przytulanki i przede wszystkim... dobra literatura do snu. Jedni czytali na głos - inni "legalnie" pokładali się na ławkach .
    Lekturze fragmentów towarzyszył booktalking. Każdy z nas ma już dzięki tej lekcji plany czytelnicze na najbliższy czas...

     

    Marzena Tyl

  • Lekcja i przygoda w jednym.

    Uczniowie klasy 3 a 23 marca wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. O 9 rano spotkaliśmy się z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem w jego gabinecie. Prezydent – odpowiadając na pytania Oli Koniecznej i Ali Śliwińskiej – ciekawie mówił o swoich autorytetach, o miejscach, które warto zobaczyć we Wrocławiu, o wrocławskich zabytkach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprowadził nas też po swoim gabinecie, w którym znajduje się mnóstwo fotografii sławnych osób – usłyszeliśmy ciekawostkę niemal o każdej z nich.

    Po tej lekcji WOS-u przyszedł czas na nieco historii. Dzięki życzliwości prezydenta mogliśmy za darmo zwiedzić Stary Ratusz. Tam pani przewodnik opowiedziała nam historię każdego pomieszczenia i poprowadziła korytarzami na co dzień zamkniętymi dla zwiedzających.

    Dopiero po przerwie na co nieco dla podniebienia podjęliśmy się kolejnych działań. Poszliśmy do Muzeum Pana Tadeusza. Jedna grupa – pod opieką Joanny Stefańczyk – wykonywała zdjęcia metodą fotografii otworkowej (camera obscura). Druga grupa zdobiła papier turecką metodą ebru. Technikę tę możemy podziwiać na okładkach starych ksiąg. A skoro już o nich mowa… Zobaczyliśmy rękopis Pana Tadeusza!!! I dowiedzieliśmy się, że Adam Mickiewicz otrzymywał słabe oceny z kaligrafii. Dla wielu z nas było to niemałe pocieszenie, że jeszcze możemy być wielcy i sławni…

     

    Marzena Tyl

  • Spotkanie z przedstawicielami policji.

    21 marca 2018 r.w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy  odbyło się spotkanie z policją w związku z realizacją programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły. Uczniowie klas IV, VII
    i II gimnazjum mieli okazję  posłuchać przewodnika psa służbowego - Pana Andrzeja Winklera, który ciekawie opowiedział o procesie wyszkolenia psa i wyjaśnił, w jakich sytuacjach wykorzystuje się jego umiejętności w kwestii wyszukiwania woni narkotyków. Natomiast  Panie  Aleksandra Pieprzycka i Karolina Walczak  przypomniały uczniom zasady odpowiedzialności karnej nieletnich w przypadku przejawów zachowań niezgodnych z prawem.  Wytłumaczyły również, co to jest demoralizacja, czyn karalny i substancje psychoaktywne. Przedstawiły środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sąd wobec nieletniego.Odpowiedziały również na pytania uczniów.

                 Spotkanie miało dużą wartość edukacyjną i na pewno poprawiło świadomość uczniów
    w kwestii  profilaktyki uzależnień.

     

                                                                                       Małgorzata Bazan

  • Witamy wiosnę.

    Choć na dworze mroźno i nic jeszcze nie wskazuje na to, że już przyszła, to jednak społeczność naszej szkoły przywitała ją świetną zabawą, przygotowując kolejną edycję "Rapaciuchy Blues".

    Tegorocznym motywem przewodnim była mużyka lat 80-tych. Każda z klas wcześniej losowała  wykonawcę , którego piosenkę miała wykonać na scenie przygotowanej w hali sportowej „Atol”. Występy były poprzedzone korowodem kandydatów na  Miss i Mistera Wiosny. Jury miało niełatwe zadanie – wybór tej  jedynej pary nie należał do najłatwiejszych. Ostatecznie zwyciężyli Kinga Lisowska z klasy …….. i Wojtek Terpilak uczeń klasy VII c.

    Festiwal wykonawców piosenek z lat 80-tych rozpoczęły klasy najmłodsze, brawurowo wykonując utwory z tamtych lat. Kolejne klasy  bardzo pomysłowo i kreatywnie przedstawiały swoje interpretacje piosenek zespołów „RollingStones”,  „Queen”, „Perfect”, Republika”, „Lady Pank”, „Maanam” czy „Pet Show Boys” oraz „OMD”. Na scenie pojawił się Michael Jackson, Limahl, Whitney Houston, Franek Kimono. Wszystkie występy przyjęte były ogromnymi brawami. Pomysłowa charakteryzacja, rekwizyty a przede wszystkim muzyka budziły zachwyt publiczności. Sami organizatorzy – klasa II c – postanowili wyjść na środek sceny na samym końcu, zapraszając innych artystów do wspólnego wykonania „We are the Word”. Zaraz po tym zatańczono belgijkę i zawołano wiosnę, która choć spóźniona, zapewne się pojawi.

    Całe wydarzenie wspominane jest bardzo pozytywnie, a klasa II c zebrała mnóstwo pochwał i miłych słów ze strony rówieśników i nauczycieli. Każdy świetnie się bawił.

     

                                                                                      Wiktoria Łaskawsza II c

     

  • Niezwykły gość w naszej klasie.

    Klasa 1 a miała zaszczyt gościć w swojej klasie pana Jerzego Ciesielskiego, na co dzień sędziego, jednak w wolnej chwili pisarza, autora wierszy dla dzieci.

    Pan Jerzy już w podstawówce pisał teksty do gazetki szkolnej, potem wysyłał swoje teksty do rożnych konkursów, reklam, a kiedy urodził się mu syn Gucio postanowił zacząć pisać dla niego.

    Na tą chwilę stworzył trzy książki z wierszami, z czego jedna została wydana we współpracy ze żłobkiem Leśny Skrzat- szkoda tylko ze w tak małej ilości- ponieważ wiersze są naprawdę wspaniałe. Wiersze zawierają w sobie treści dydaktyczne ubrane w rymy i pełne radości.

    Pan Jerzy przeczytał uczniom kilka wierszy, opowiedział o tym jak taki wiersz powinien być zbudowany i zaprosił pierwszaków do wspólnego napisania wiersza.

    Oto co nam powstało:

    Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki

    Codziennie chodzić chcą do Jedynki,

    bo dużo wiedzy tu, wśród zabawy,

    plan lekcji bywa bardzo ciekawy.

    Z sercem wkładanym przez panią Kasię

    każdego czegoś nauczyć da się:

    Martyna umie pisać litery,

    Kamil wie ile to dwa plus cztery,

    Adam nasz kraj nazwać potrafi,

    prym będzie wiódł na geografii.

    Mikołaj wie jakie zwierzę ma garby,

    Maja w rysunek zamienia farby,

    Marysię za to chwalą wciąż panie,

    dla innych może być wzorem manier.

    Krystian wie czemu z chmur deszcz pada,

    Oliwia lubi pytania zadać,

    Hania poznała się na zegarku,

    Piotruś rozróżnia rośliny w parku,

    szóstki dostaje Michał z klasówek,

    Najlepszy Maks jest z angielskich słówek.

    Talentów tutaj, każdy ma wiele

    a Kacper wszystkich jest przyjacielem.

    Puenta w tym wierszu jednak być musi,

    wszyscy w a klasie to są prymusi,

    dlatego każdy głośno zawoła:

    Jedynka to jest najlepsza szkoła!

    Autor Jerzy Ciesielski i uczniowie klasy 1a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy

    Serdecznie dziękujemy pani Justynie Haraf za pomoc w organizacji i przygotowaniu poczęstunku,a panu Jerzemu Ciesielskiemu za ciekawe zajęcia.

    K. Paprocka

  • Spotkanie z przedstawicielami policji

     

                 21 marca 2018 r.w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy  odbyło się spotkanie z policją w związku z realizacją programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły. Uczniowie klas IV, VII
    i II gimnazjum mieli okazję  posłuchać przewodnika psa służbowego - Pana Andrzeja Winklera, który ciekawie opowiedział o procesie wyszkolenia psa i wyjaśnił, w jakich sytuacjach wykorzystuje się jego umiejętności w kwestii wyszukiwania woni narkotyków. Natomiast  Panie  Aleksandra Pieprzycka i Karolina Walczak  przypomniały uczniom zasady odpowiedzialności karnej nieletnich w przypadku przejawów zachowań niezgodnych z prawem.  Wytłumaczyły również, co to jest demoralizacja, czyn karalny i substancje psychoaktywne. Przedstawiły środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sąd wobec nieletniego.Odpowiedziały również na pytania uczniów.

                 Spotkanie miało dużą wartość edukacyjną i na pewno poprawiło świadomość uczniów
    w kwestii  profilaktyki uzależnień.

     

                                                                                       Małgorzata Bazan

  • Marzanno, Marzanno- Ty zimowa panno w wiosnę Cię zmienimy i zimę przegonimy - 1 a

    Tak klasa 1 a przywoływała wiosnę w tym roku. W czasie pracy nad kukłą Pani Zimy dzieci dowiedziały się skąd, wzięła się ona w naszej tradycji, z jakich materiałów powinno się ją zrobić i jakie przesądy były związane z tą tradycją.

    Ponieważ teraz przez wzgląd na czystość powietrza palić Marzanny nie wolno, klasa postanowiła ją odczarować i zamienić w Wiosnę. 

    "Marzanno Marzanno Ty zimowa panno w wiosnę Cię zmienimy i zimę odpędzimy."

    Tych słów uczniowie się nauczyli i odmienili Marzanny los stała się wiosną.

    Jednak przed jej ozdobieniem przy pomocy kwiatów, które miały Marzannę odmienić, poznali pojęcie zbiorów i reguł pomagających je określić.

    K. Paprocka

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Oleśnickich
    56-400 Oleśnica

    ul. Armii Krajowej 47
  • tel.: (071) 314 - 29 - 38
    508 184 945

Galeria zdjęć