W trakcie zabawy na świetlicy, wpadliśmy na pomysł aby zorganizować przegląd rysunkowo- literacki. Najpierw uczniowie wysłuchali bajki "Kalif i bocian", po czym przystąpili do działania. przy pomocy kredek stworzyli ilustracje pasujące do opowiadania. Po dwóch dniach przystąpiliśmy do rozstrzygnięcia przeglądu, każdy z uczestników otrzymał małą słodkość i odblask by bezpiecznie wędrować po drogach.
K. Paprocka
W czasie ostatnich dni trochę się u nas działo oprócz nauki w ławkach, zdobywaliśmy wiedzę poprzez praktykę: wycinaliśmy, kleiliśmy, współpracowaliśmy dzięki czemu powstało nasze prywatne klasowe akwarium.
Dowiadywaliśmy się do czego potrzebna nam znajomość alfabetu i jak możemy wykorzystać znajomość jego kolejności. Dzięki uprzejmości i miłemu przyjęciu naszej klasy przez Panią Lucynkę - która wspaniale zajmuje się naszą biblioteką, mogliśmy przejrzeć biblioteczny katalog i odkryć jak uporządkowany jest alfabetyczny spis książek. Wypożyczyliśmy słowniki, atlasy i encyklopedie na przykładzie których na własnej skórze przekonaliśmy się jak przydatna jest znajomość alfabetu. W klasie odszukiwaliśmy wypisane na tablicy hasła i odczytywaliśmy ich znaczenie.
K. Paprocka
Na zajęciach o bezpieczeństwie przypominaliśmy sobie jak bezpiecznie poruszać się po drogach, nie tylko w chwili gdy idziemy, lub wracamy ze szkoły. Dużą uwagę przykuł nam fakt, że coraz szybciej robi się ciemno. Zrobiliśmy kilka eksperymentów, dzięki którym mogliśmy się przekonać co nam może pomóc zachować bezpieczeństwo i dzięki jakim rzeczom kierowcy samochodów mogą nas dostrzec nawet w mroku.
K. Paprocka
Pierwsze dni w szkole po długim wakacyjnym odpoczynku nie są łatwe. Warto jednak pamiętać, że szkoła to nie tylko nauka ale i dobra zabawa. W tym celu dzieci ze świetlicy szkolnej wzięły udział w sportowych zabawach zorganizowanych przez wychowawców świetlicy szkolnej. Jak widać pogoda dopisała!
J. Wojtowicz
Dosyć już lasów i traw!
Dosyć koledzy hasania!
Do szkoły, koledzy! Do ław!
Pitagoras się kłania…
W poniedziałek 3 września Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy rozpoczęła swoją przygodę z nowym rokiem szkolnym 2018/2019. Uczniowie wszystkich poziomów edukacji przywitali się ze szkołą z koleżankami, kolegami jak również nauczycielami. Z samego rana po wakacjach na apel przybyli uczniowie klas IV, V, VII, VIII, jak również III klasy oddziałów gimnazjalnych. Gościem specjalnym była Pani Zastępca Dyrektora Związków Samorządowych Maria Maciejewska, która przywitała wszystkich zebranych, jak również wręczyła wyróżnionym uczniom za ich szczegóne osiągnięcia stypendia naukowe, sportowe, artystyczne.
Dwie godziny później na placu apelowym znaleźli się uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, klasy I i II. Pani dyrektor szkoły Maria Kaczmarek ciepłymi słowami przywitała wszystkich uczniów i rodziców, którzy po krótkiej akademii udali się do sal wraz z wychowawcami.
Jako ostatni, jednak w sposób szczególny zostali przywitani najmłodsi uczniowie rozpoczynający naukę w oddziałach przedszkolnych. W bajkowej scenerii witali ich król i królowa, jak również gość specjalny Burmistrz Miasta Oleśnicy Pan Michał Kołaciński. Na koniec akademii wychowawczynie rozdały swoim podopiecznym pluszowe misie na dobry początek wspólnej współpracy.
Apele poprowadzili uczniowie z klas III gimnazjalnych, Krzysztof Ostrowski i Emilia Kochańska. A śpiewały dla nas Nina Graba, Paulina Wróbel, Julia Łukawska, Martyna Sionek, Anna Gorzelak.
Katarzyna Paprocka
Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej otrzymują podręczniki dotowane.
Dla uczniów oddziałów przedszkolnych rodzice zakupują podręczniki we własnym zakresie:
- TROPICIELE. SZEŚCIOLATEK. ROCZNE PRZYGOTOWANIE PRZEDSZKOLNE. BOX
Beata Gawrońska, Emilia Raczek,
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A
- język angielski-New English Adventure Starter (zerówka) Podręcznik.+ ćwiczenia-Regina Raczyńska, Cristiana Bruni-Pearson Central Europe Sp. z o.o.
religia-Religia kl 0. Podrecznik dla ucznia. „Przychodzimy do Pana Boga”-ks. prof. J. Szpet, D. Jackowiak,
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
W ostatnim czasie odwiedziło nas dwoje rodziców, którzy wprowadzając uczniów klasy 0a w piękny świat literatury dziecięcej zamknęli projekt czytelniczy przeznaczony dla oddziału przedszkolnego.
W ciągu całego roku szkolnego 2017/2018 w ostatnim tygodniu każdego miesiąca przychodzili chętni rodzice, by poczytać dzieciom oraz spędzić z nimi choćby chwilę.
Każdemu rodzicowi ogromnie dziękujemy za spędzony z nami czas oraz wskazywanie najmłodszym czytelnikom walorów literatury dziecięcej.
Uczniowie klasy 1a na zakończenie roku wybrali się na wycieczkę do Stradomi Dolnej do Arboretum, gdzie wśród pięknych roślin, rozległej zieleni i promieniach słońca mogli zregenerować siły po całym roku nauki.
Na początek po wejściu zrosiły nas chłodne kropelki spryskiwaczy, potem przywitał nas staw kumkających żabek, pokonując dalsze części Arboretum dotarliśmy do miejsca gdzie w stawie pływały ogromne karpie. W ich towarzystwie zjedliśmy śniadanie. Po posiłku ruszyliśmy dalej oglądaliśmy śliczne rośliny, zwiedzaliśmy stawy, oglądaliśmy roślinność wodną i ptaki które zamieszkiwały ten teren. Przemierzaliśmy stawy specjale przygotowanymi pomostami.
Na koniec wycieczki zrobiliśmy sobie turniej gier i zabaw. Odgadywaliśmy zagadki, rozwiązywaliśmy zadania, układaliśmy piosenki, układy taneczne i bawiliśmy się chustami animacyjnymi.
Było fantastycznie.
K. Paprocka
"W ubiegłym tygodniu obie klasy 0 miały możliwość uczestnictwa w warsztatach w spółdzielni artystycznej MAK. Pod profesjonalnym okiem absolwentki Akademii Sztuk Pięknych pani Kamilli Kasprzak wykonywaliśmy figurki z gliny. Każdy z nas otrzymał glinianą kulę, którą musieliśmy podzielić na dwie nierówne części. Formowaliśmy z nich tułów, a następnie, jak się później okazało głowę psa. Kolejnym etapem było tworzenie łap, pary uszu oraz ogona. Nasze powstałe dzieła muszą teraz odstać około 2 tygodni, aby następnie mogły trafić do pieca, gdzie zostaną wypalone i utwardzone. Już nie możemy się doczekać efektu końcowego."
Ewelina Adamik
Ewa Grzesik
Na terenie szkoły znajdowała się galeria z pracami naszych utalentowanych uczniów, jak również odbyła się wystawa makiet mostów, przepięknie wykonanych w ramach szkolnego projektu.
Korzystając z licznych atrakcji festynu, najmłodsi uczestnicy mogli pomalować sobie buzie, otrzymać balonowe cuda - przygotowane przez "Czar", sprawdzić swoje możliwości w wielu ciekawych konkurencjach sportowych jak również i logicznych, pobawić się chustą animacyjną, puszczać kolorowe bańki. Każdy uczestnik zabawy otrzymywał chrupki firmy Boramex.
Na innych stoiskach sprawdzano zmysły smaku, można było skosztować miodu. U Roszpunki uczesać włosy w cudowne fryzury, a u cyganki poznać swoja przyszłość. Sprawdzono również umiejętności strażackie, podczas potyczek na torze przeszkód przygotowanym przez oleśnicką Straż Pożarną. Po placu przechadzał się Komisarz Lew, który zachęcał do obejrzenia samochodów, motorów policyjnych z oleśnickiej Komendy Policji. Nad całością czuwali ratownicy medyczni, którzy oprócz tego udzielali informacji jak dbać o bezpieczeństwo i jak radzić sobie w chwili zagrożenia.
Kolejną postacią która przemierzała dziedziniec szkoły był Minionek, z którym można było sobie zrobić zdjęcie. A w między czasie najmłodsi uczestnicy rozbijali piniatę wypełnioną pysznymi słodkościami.
Chwilę później wszyscy zebrali się na boisku szkolnym aby zrobić wspólne zdjęcie dronem.
Przed szkołą malowano chorągwie, można było zakupić losy w loterii "Szczęśliwy traf", a co jakiś czas odbywały się wspólne tańce integracyjne.
Kiedy festyn zbliżał się ku końcowi odbyła się licytacja mebli wypoczynkowych. A zaraz po niej losowanie głównej nagrody loterii fantowej, którą był rower.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji: uczniom, rodzicom, nauczycielom, służbom porządkowym, wszystkim instytucjom i firmom wspierającym nas tego dnia.
K. Paprocka
Przecież czytamy!
Już SP1 w Oleśnicy brała udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób jednocześnie czytających, organizowanej przez czasopismo "Biblioteka w Szkole". Akcja pod nazwą "Jak nie czytam, jak czytam" to promocja czytelnictwa, ale też walka ze stereotypem o panującym "nieczytaniu".
W tym roku poprosiliśmy uczniów, aby się przebrali za postacie z bajek i książek i aby przynieśli na boisko wybrane dzieło literackie oraz papierowe serce z wypisanym tytułem ulubionej książki.
Po powitaniu uczestników przez panie dyrektor Marię Kaczmarek oraz Ilonę Krotlę, jak i prowadzących - Agatę Milewską oraz Macieja Łacnego - uczniowie mogli przeczytać fragment dowolnego dzieła. Chętnych osób do czytania było naprawdę wiele! Ola Konieczna, laureatka wielu konkursów wokalnych, z książką w ręce zaśpiewała "Cichoszę" napisaną przez Grzegorza Turnaua i Michała Zabłockiego. "Zaimponowała nam różnorodność lektur, którymi chwalili się czytelnicy. Byliśmy też pod wrażeniem strojów, jakie rodzice uszykowali najmłodszym uczniom" - mówią organizatorzy z klasy 3 a gimnazjum.
Imprezę przygotowali: Agata Milewska, Anna Cała, Zuzanna Hordyńska, Maciej Łacny, Aleksandra Konieczna wraz z wychowawczynią Marzeną Tyl. Dziękujemy Michałowi Dudkowskiemu, który poświęcił swój czas, by zrobić nam piękne zdjęcia dronem! Dziękujemy też panom konserwatorom i Dominikowi Lisowskiemu za obsługę techniczną - bez ich wsparcia nie udałaby się żadna uroczystość, nie tylko ta nasza. Wychowawcom dziękujemy za przygotowanie uczniów do udziału w akcji; panu Janowi Krzywieckiemu jesteśmy wdzięczni za filmowanie spotkania z literaturą.
MT
Koniec roku już się zbliża a pierwszaki coraz lepiej czytają, tak więc Pani Lucyna Sytuła, która zajmuje się naszą szkolną biblioteką postanowiła pasować uczniów 1 a na czytelnika.
I tak w czwartek w czasie lekcji przybyły do nas postacie z bajek, które zaprosiły nas na wspólny spacer. Zaprowadziły nas do budynku szkolnej biblioteki gdzie czekała na nas Pani Lucynka, zajęliśmy przygotowane miejsca i zaczęliśmy słuchać bardzo mądrych opowieści. Dowiedzieliśmy się jakie książki znajdują się w bibliotece, dlaczego są akurat tu, gdzie można jeszcze znaleźć duże zbiory książek, dlaczego każda książka ma swoje określone miejsce i jak ją można znaleźć.
Postacie z bajek zadawały nam mnóstwo ciekawych bajkowych zagadek a kiedy już je odgarnęliśmy stało się coś niewiarygodnego. Przyszła do nas królowa książek. Była smutna bo ktoś ja popisał, pogniótł jej kartki, zagiął rogi w okładce wylał na nią picie.
Zrobiło nam się strasznie żal książki i postanowiliśmy ze obiecamy jej że my o książki będziemy dbać. Dziewczynka z zapałkami przeczytała na regulamin biblioteki, wielka książka powiedziała słowa przyrzeczenia i stało się oficjalnie zostaliśmy czytelnikami. Każdy wypożyczył swoją pierwszą wakacyjną lekturę, dostaliśmy odblaskowe plecaki i długopisy, żebyśmy spisali najciekawsze rzeczy, które odczytamy z " Plastusiowego pamiętnika". Na sam koniec czekała na nas pyszna słodka ale i zdrowa przekąska.
K. Paprocka
W dniu 05 czerwca 2018r w Zamku Olęśnickim odbył się Powiatowy konkurs o Zdrowym Stylu Życia organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.Uczestniczyło w nim 12 szkół z naszego Powiatu,które mogły wystawić po dwóch uczestników. Szkołę Podstawową nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy reprezentowały:Laura Stępień i Aleksandra Malik z klasy 7B. Konkurs składał się z 30 pytań,które zawierały pytania otwarte jak i zamknięte. Nasze dziewczyny spisały się bardzo dobrze z punktacją w ścisłej czołówce,co świadczy o dużej wiedzy w tym temacie. Na koniec rozdano nagrody i dyplomy
W ogrodzie wdzięczności
Wieczór. 5 czerwca. Sala BiFK zapełnia się gośćmi "Jedynki". W wygodnych fotelach zasiadają rodzice uczniów, ale również dziadkowie, rodzeństwo, przyjaciele, w tym przyjaciele szkoły. Czy widownia spodziewa się aż tylu wzruszeń..? Być może, wszak koncerty SP1 są zawsze przygotowane profesjonalnie. Goście, którzy podchodzą po wszystkim do organizatorów czy piszą maile z podziękowaniami, utrzymują, że spektakle „Jedynki” nie różnią się poziomem od występów popularnych i uznanych artystów, dających koncerty podczas komercyjnych imprez.
Koncert "W ogrodzie wdzięczności" był przede wszystkim skierowany do rodziców, których dni świętujemy w maju i czerwcu, jednak motywów pojawiło się znacznie więcej – rodzice, dziecko, miłość, a nawet wakacje...
Mogliśmy podziwiać utalentowane dzieci i zdolną młodzież – śpiew, grę na instrumentach, taniec, a nawet pokaz aktorski i filmowy. Uczniowie z koła dziennikarskiego pochwalili się filmem "Bardzo ludzka miłość", który niedawno zajął I miejsce w ważnym konkursie "Wędrówki szlakiem wartości". Na scenie wystąpiło w sumie kilkadziesiąt osób – po 1,5-godzinnym koncercie wszystkie zaangażowane w przedsięwzięcie osoby zaśpiewały "Cudownych rodziców mam". Dało się słyszeć opinie rodziców dzielących się refleksjami po zakończeniu imprezy: "Nawet najtwardsze serce by zmiękło...".
Gości przywitała dyr. Maria Kaczmarek, która pod koniec wydarzenia także zaprosiła wszystkich na "Piknik u książąt oleśnickich" (9 czerwca). Imprezę prowadzili: Ola Gurbierz i Krzysztof Ostrowski. Klasę I a przygotowały Katarzyna Paprocka i Adelina Jarmuszewicz, klasę IV a – Ewa Dłubakowska. Hanna Musiał-Krzywiecka przygotowała "Taniec kwiatów". Stanisława Bulanda i Jadwiga Pieronek zajęły się dekoracjami, natomiast koordynatorkami całości były Anna Wozińska i Małgorzata Bazan. Nic by się nie udało, gdyby nie rodzice – Maria Junik , Agnieszka Muzyka i Dorota Wawrzycka zapewniły stroje tańczącym kwiatom oraz elementy dekoracji. Ramy objętościowe tekstu nie pozwalają niestety wymienić wszystkich osób wspierających organizatorów i występujących na scenie. Ale o wszystkich pamiętamy, wszystkim dziękujemy i zapraszamy... do ogrodu wdzięczności.
Marzena Tyl
Każdy z nas zabrał ze sobą członków swojej rodziny: mamy, tatusiów, siostry i braci.
Kiedy zajechaliśmy na miejsce przywitała nas serdecznie pani sołtys i opowiedziała w kilku słowach - gdzie dotarliśmy i co będziemy tutaj robić. W następnej kolejności udaliśmy się na zwiedzanie muzeum w którym mogliśmy zobaczyć przedmioty, których używano kiedyś do codziennych prac. Mogliśmy wszystkiego dotknąć, podnieść spróbować użyć.
Po zwiedzaniu przeszliśmy na podwórko gdzie czekała już na nas tara do prania, na której każdy po kolei sprawdził swoje siły w praniu. Potem przyszedł czas na ubijanie masła- musieliśmy się nie lada do tego przyłożyć, bo gdyby masło nam nie wyszło nie było by co jeść. Na szczęście pomogli nam nasi rodzice i masełko wyszło prze smaczne.
Przyszła chwila na część artystyczną- występ dla Mamy i Taty. Szybko przygotowaliśmy swoje podarunki przygotowane z tej okazji i przystąpiliśmy do śpiewania piosenki, składania życzeń, a na koniec zaprosiliśmy rodziców do wspólnego tańca i szczerze mówiąc spisali się na medal.
Po tańcach zasiedliśmy do wspólnego śpiewania przy dźwiękach cudownego zespołu folklorystycznego w którym śpiewała jedna z naszych mam pani Kamińska dzięki której cała zabawa mogła się odbyć- za co bardzo dziękujemy.
Harce, harcami a w brzuszkach burczy- nadszedł czas na pieczenie bułeczek, smażenie kiełbasek i pieczenie ziemniaczków. Posiłek był przepyszny, bo ze składnikami samodzielnie przygotowanymi.
Na koniec zostało nam zwiedzanie kościołka i nie lada niespodzianka- wojna na mokre gąbki. Byliśmy cali mokrzy, jednak było super.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji, zaangażowanie jak również wspaniałą zabawę.
Uczniowie klasy 1a wraz z nauczycielkami.
Koło dziennikarskie wygrało konkurs filmowy "Wędrówki szlakiem wartości", zorganizowany przez Fundację Pax et Bonum. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Wrocławia, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Księdza Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Film "Bardzo ludzka miłość" otrzymał 1. miejsce! Tytułem nawiązuje do wiersza Jana Twardowskiego "Matka", a opowiada o zwykłych rzeczach, które wypełniają świat dziecka i mamy: „(…) nieludzkie piękno mistrzów / a tu zwykła matka / jej nos okulary i pacierz na stole / moczopędna pietruszka / z selerem sałatka / i bardzo ludzka miłość (…)” (ks. Jan Twardowski). Film nagrany został techniką animacji poklatkowej przez Annę Całą, Agatę Milewską, Sebastiana Zasadę, Macieja Łacnego, Lenę Kumor, Laurę Stępień, Jakuba Malczewskiego przy wsparciu Alicji Śliwińskiej, Marii Leśniorowskiej oraz absolwentek - Klaudii Kozery oraz Katarzyny Syrochman. Montażem zajęła się Anna Cała. Opiekunem młodych artystów była polonistka Marzena Tyl.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 8 czerwca.
(mt)
Kornel Pawłowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy, zdobył czterokrotnie mistrzostwo na Indywidualnych Mistrzostwach Dolnego Śląska Dzieci 10- i 11-letnich, które odbyły się 25–26 maja 2018 r. na pływalni w Nowej Rudzie. Ten młody pływak, uczeń klasy IV, na co dzień trenujący pływanie w klubie MKP „ATOL” Oleśnica, był bezkonkurencyjny w kategorii 10-latków we wszystkich swoich startach. Kornel wywalczył 4 złote medale: na dystansie 50 m stylem dowolnym, 50 m stylem klasycznym, 50 m stylem grzbietowym, 100 m stylem zmiennym! Dodatkowo wygrał klasyfikację ogólną 10-latków za swoje starty, osiągając bardzo wysoki łączny wynik w punktacji FINA, zdobywając 759 punktów, jak również klasyfikację MULTIMEDALISTA, gdzie – jako jedyny z wszystkich startujących w tych zawodach 208 zawodniczek i zawodników – wygrał wszystkie swoje starty.
Należy także podkreślić, że tego rodzaju zawody odbywają się na kilkunastu pływalniach na terenie całej Polski i stanowią korespondencyjne Mistrzostwa Polski w kategoriach 10–11 lat. Po zakończeniu wszystkich zawodów i podsumowaniu łącznej punktacji FINA w poszczególnych kategoriach wiekowych ogłoszony zostanie ogólnopolski ranking zawodników. Wynik, jaki osiągnął Kornel, powinien uplasować go w ścisłej czołówce najlepszych 10-letnich pływaków w Polsce.
(MP)