Dnia 17 października zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyły się otrzęsiny klas siódmych. Przygotowali je uczniowie klasy VIII a wraz z wychowawcą Panią P. Szopiany. Tematyka otrzęsin każdego roku jest inna . W tym roku tematem przewodnim był świat filmów fantasy. Klasa VII a pod opieką Pani B. Szelerskiej prezentowała bohaterów z filmu „Harry Potter” a klasa VII b pod opieką Pani R. Marmajewskiej bohaterów z filmu „Hobbit”. Uczniowie zmierzyli się ze sobą w niezwykle ciekawych konkurencjach tj. „What's in the box challange”, „ Top Model”, wyścigi na miotłach, quiz o filmach fantasy oraz „ Skakanka klasowa”. W tych zmaganiach bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Hogwardu. Nieważne jednak było zwycięstwo; liczyła się dobra zabawa, zaangażowanie i duch walki. Po otrzęsinach uczniowie klas siódmych złożyli uroczyste ślubowanie, a na koniec otrzymali upominki od pani dyrektor i dyplomy pasowania na ucznia „Jedynki”
"W ubiegły czwartek w klasie 1b rozpoczęliśmy cykl spotkań związanych z ogólnopolskim projektem "Klimatyczna klasa" organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Nasi mali uczestnicy, będą prowadzić obserwacje przyrodnicze, dowiedzą się, jak chronić środowisko i czym jest klimat. Udział w projekcie spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy już dziś nie mogą doczekać się kolejnego spotkania z przyrodą."
Ewelina Adamik
"W miesiącu październiku odbyło się kolejne już spotkanie z Dziadkiem Bachem, w ramach których dzieci poszerzają swoją wiedzę na temat mniej lub bardziej znanych im instrumentów. Główną atrakcją tym razem była wiolonczela. Potężny instrument zafascynował naszych najmłodszych uczniów. Mogłoby się wydawać, że na pozór prosta rzecz, jednak po głębszym poznaniu budowa tegoż instrumentu jest niezwykle skomplikowana i może kosztować on nawet 100 tysięcy złotych. Ta suma robi na nas ogromne wrażenie".
12.10. grupa młodzieży z klas gimnazjalnych SP1 wraz z opiekunem Lucyną Sutułą uczestniczyła w przeciekawej prelekcji Beaty Domagały
" Ikona bizantyjska - okno ku wieczności".
Artystka przedstawiła historię ikonografii, omówiła proces tworzenia ikon oraz tłumaczyła dlaczego ikony stają się teraz coraz bardziej popularne. Dziewczyny miały możliwość podziwiania pięknych prac pani Beaty i zadawania pytań.
Z pewnością to niezwykłe spotkanie pozostanie na długo w naszej pamięci:-),
a być może zainspiruje do własnej twórczości...
Mimo tego ze zbliża się do nas zima w naszej klasie słoneczko zza okna rozbudziło śpiące przez całe wakacje pszczoły. Uczniowie klasy 2 a szybko się nimi zaopiekowali. Wpuścili wesołe pszczółki na specjale plansze do kodowania i rozpoczęła się zabawa. Każda drużyna miała kilka zadań do wykonania. Na każdej planszy pszczoły miały przypisany zestaw zadań. Przygoda z projektem Robo-informatyka- w nowym roku szkolnym została rozpoczęła.
K. Paprocka
"5 Porcji Zdrowia w Szkole". W trakcie pierwszych zajęć, które przybliżyły uczniom tematykę , mogliśmy się dowiedzieć. Dlaczego tak ważne jest spożywanie osiłków owocowo- warzywnych, ile należy ich spożywać, ze sok to również jedna porcja owoców i warzyw. Dowiedzieliśmy się jak dużo czego powinniśmy jeść, ze ruch jest nieodzownym składnikiem utrzymania zdrowia. W czasie prezentacji dowiedzieliśmy się jakie składniki mineralne, witaminy przekazują naszemu organizmowi poszczególne potrawy.
Wykonaliśmy piękne portrety, postacie składające się z owoców i warzyw w, na znak tego jak ważne jest jedzenie 5 porcji owocowa warzywnych w ciągu dnia.
K. Paprocka
W środę 10 października 2018 r. na stadionie przy ulicy Brzozowej w Oleśnicy, odbył się półfinał Mistrzostw Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do sportowych zmagań przystąpiły drużyny z oleśnickich szkół podstawowych. Nasi piłkarze spisali się znakomicie. Podczas wszystkich spotkań nie ponieśli żadnej porażki i z kompletem punktów zajęli I miejsce awansując do finału powiatu, który odbędzie się 17 października.
Skład zespołu: Maciej Cichosz (3e), Maciej Gołąb (3e), Jakub Krasinkiewicz (3e), Dawid Maliga (3e), Filip Wolny (3e), Andrea Solbiati (3e), Mikołaj Barski (3e), Dawid Drosiński (3e), Gracjan Hrehorowicz (3e), Dawid Stachera (3e) i Jakub Terpis (3e).
Drużynie życzymy powodzenia w następnej fazie mistrzostw.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki
w 2001 roku i obchodzony jest corocznie 29.09 w rocznicę urodzin pisarki Janiny Porazińskiej.
Rozkrzewianie kultury czytelniczej jest dla nas priorytetem ponieważ proces ten zawsze wiąże się ze wzbogacaniem duchowym człowieka, nabywaniem wiedzy, uwrażliwieniem i wszechstronnym rozwojem.
W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Oleśnicy nasza szkoła włączyła się bardzo aktywnie w tę akcję. 05.10 w auli PCEiK w Oleśnicy odbyła się impreza czytelnicza pod hasłem DO(WOLNOŚĆ) CZYTANIA. W pięknej scenerii nasi uczniowie czytali wybrane przez siebie fragmenty książek swoim gimnazjalnym kolegom oraz uczniom LO2 w Oleśnicy. Czas się zatrzymał i ...weszliśmy w świat literatury. Przeżywaliśmy z bohaterami chwile grozy, zawiązywania przyjaźni, humorystycznych lekcji i porywów serca...ach !, a później wróciliśmy do codzienności i odbyła się część warsztatowa. Młodzież została podzielona na 4 grupy i przy planszach pracowali metodą ,,burzy mózgów,,opisując swe pierwsze skojarzenia z hasłami : Wolność czytania to..., Czytam gdy..., Dowolność czytania to..., Czytam, bo....
Dla wszystkich uczestniczących w imprezie był to cenny, wyjątkowo dobrze wykorzystany czas.
Całość prowadziła pani Grażyna Hrebeniuk - pracownik BP w Oleśnicy, młodzież gimnazjalną przygotowała pani Lucyna Sutuła
W dniu 2 października 2018r, w Nowej Rudzie odbył się Finał Dolnośląski Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Dwuboju Nowoczesnym. Zawody odbywają się w dwóch konkurencjach, zawodnicy startują w biegu na 1000m i w pływaniu na dystansie 100m.
W Igrzyskach Dzieci naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Rajewski Jan, Pawłowski Kornel; która zajęła wysokie V miejsce zdobywając 2956 pkt.
W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej drużyna dziewcząt w składzie: Piskorska Adela, Hajduk Oliwia i Wachowska Aleksandra, stanęła na III stopniu podium zdobywając 4066pkt.
Drużyna chłopców w składzie Zieliński Łukasz, Szymański Karol i Szymański Paweł zajęła miejsce XI z ilością 3277pkt.
Gratulujemy zawodnikom udanego startu!
Opiekun drużyny: Hanna Musiał-Krzywiecka
"Klasa 1 B wywiązała się z realizacji kolejnego zadania wskazanego przez organizatorów projektu pt. "Piękna Nasza Polska Cała". Na terenie szkoły posadziliśmy drzewo pamięci- wierzbę, którą nazwaliśmy Ludka. Do pomocy przyszedł nam Pan Leszek, który objaśnił nam w jaki sposób należy zasadzić roślinę. Każdy z nas miał w tym swój udział. Jedni przysypywali ziemią pień, inni podlewali. Wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć cel i dzięki temu mamy swoje piękne drzewo, które zawsze będzie symbolizowało nam piękny czas poświęcony dla uczczenia 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę."
Ewelina Adamik
W miniony piątek w klasie IB świętowaliśmy "Dzień Chłopaka". Każdy z naszych młodych dżentelmenów otrzymał z rąk swoich koleżanek prezenty oraz dyplomy i medale "Super Chłopaka". Oczywiście nie obyło się bez zwyczaju składania życzeń oraz uroczystego wspólnego odśpiewania piosenki pt. "Sto lat". Radość chłopców była przeogromna."
Ewelina Adamik
"W ramach międzynarodowego projektu pt. "Piękna Nasza Polska Cała", w której nasza klasa bierze udział zrealizowaliśmy jedne z pierwszych zadań, z których musi wywiązać się każdy uczestnik programu.
Pierwszym z nich było własnoręczne napisanie kartki- "Do Bohatera"- uczestnika Powstania Warszawskiego. Dzieci w parach adresowały i wypisywały pocztówki z podziękowaniami dla powstańców, którzy dzielnie walczyli o naszą niepodległą Polskę. Mamy nadzieję, że ten drobny gest wywoła uśmiech na ich twarzach"
Ewelina Adamik
W dniu 5 października nad stawami w Oleśnicy odbył się finał powiatowy w sztafetowych biegach przełajowych. Po zaciętej sportowej walce drużyna dziewcząt w składzie: Paulina Wróbel, Anna Gorzelak, Aleksandra Mularczyk, Nikola Goch, Adela Piskorska, Oliwia Gabor, Emilia Kochańska, Monika Mróz, Alina Sznajder, Oliwia Hajduk zajęła wysokie III miejsce. Gratulujemy brązowych medali i wzorowej sportowej postawy.
W dniu 5 października 2018 r na stawach oleśnickich odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych chłopców na szczeblu powiatowym. W zawodach wzięło udział 7 zespołów. Każdy z nich miał do przebiegnięcia dziesięć pętli po ok1000 m. Nasza młoda drużyna z SP 1(klasy VII i VIII) oraz G1(klasy III) spisała się bardzo dobrze zajmując pierwsze miejsce i i awansowała do Finału Dolnośląskiego. Na zakończenie zawodów chłopcy otrzymali zasłużone dyplomy i medale.
Skład zwycięskiej ekipy:Aleksander Techman 3b,Jakub Garbaczewski 8b, Sobolewski Hubert 3c, Adamski Mikołaj 8c, Terpis Jakub 3e, Mielczarek Jan 8c,Kacper Szymański3e,Uznański Piotr 3e,Maciej Gołąb3e,Jakub Fryzowski 8c,Damian Nowak 7a.
Mirosław Mularczyk
Dnia 03.10.2018 roku w Sali Widowiskowej BiFK odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowanym przez PCEiK, w którym wzięliśmy udział. Bardzo starannie przygotowywaliśmy się do tego festiwalu, ćwiczyliśmy śpiewanie, kompletowaliśmy stroje.
Nasza klasa 2 a przygotowała piosenkę pt: "Jesteśmy Polką i Polakiem", nasz występ doceniło jury i otrzymaliśmy miano laureata, piękny puchar i dyplom. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni z naszego osiągnięcia.
K. Paprocka
Pobyt w szkole tak bardzo różni się od czasu spędzonego w przedszkolu czy w zerówce. By ten czas był jak najbardziej owocny klasa Ia wraz z panią Ewą przystąpiła do realizacji projektu pod hasłem „Klimatyczna klasa – Lekcje z klasą”, który ma wskazać uczniom, jak należy się uczyć, by było to najefektywniejsze.
W miniony piątek zastanawialiśmy się nad tym, jak uczyć się koncentracji uwagi. Ćwiczyliśmy ją na wiele sposobów, by w konsekwencji dojść do wniosku, iż nauka jest najbardziej owocna, gdy skupimy się na tym, co mamy do wykonania.
Ewa G.
Wrzesień, to niezwykły miesiąc, gdyż kilkanaście dni po uroczystym powrocie
do szkoły świętowaliśmy wyjątkowy dzień – Dzień Kropki.
Z tej okazji przypomnieliśmy sobie historię Vashti, dziewczynki której talent doceniła nauczycielka plastyki. My również rozmawialiśmy o swoich niezwykłych zdolnościach
i umiejętnościach. Ponadto stworzyliśmy piękne prace plastyczne w których motywem przewodnim była … kropka.
Całość uświetniła sesja zdjęciowa z kropkami w tle.
Ewa G.
Klasę 2 a odwiedziły Panie Policjantki, które przybyły do nas z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy. W trakcie zajęć przedstawiły prezentację jak należy się poruszać po drogach, przedstawiły znaki którymi oznacza się drogę dla pieszych, drogę dla rowerów, jak można zabezpieczyć się przed niepotrzebna kolizja z rowerem czy autem.
Na zakończenie zajęć wyruszyliśmy na dwór aby pod fachowym okiem policji samodzielnie spróbować się w trudnej sztuce bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
K. Paprocka
Ostatnie dni ciepła i nadchodzi chłodna jesień. Postanowiliśmy w te słoneczne dni wybrać się na spacer po szkolnym parku w poszukiwaniu darów jesieni. Udało nam się znaleźć dużo pięknych liści z których zrobiliśmy jesienne bukiety. Żołędzie oraz kasztany również nie umknęły naszym oczom. To była świetna zabawa!
J.Wojtowicz
Po ostatnim spotkaniu z literaturą na zajęciach świetlicowych, postanowiliśmy powtórzyć to działanie. Tym razem książką, którą wybraliśmy była przygoda Kubusia Puchatka a dokładniej Tygryska. Podobnie jak ostatnio wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali bajki, po czym przystąpili do wykonania ilustracji. Praca wszystkich tak wciągnęła, że nie obeszło się bez nagród. Tym razem każdy dostał słodkiego misia i smycz do kluczyka do szafki, żeby nigdy się nie zgubił .
K. Paprocka