W tym roku połączono ze Światowym Dniem Zwierząt, który obchodzimy corocznie 04.10.W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną oraz PCEiK w Oleśnicy zostaliśmy zaproszeni do wspólnego świętowania owego dnia. Uczniowie klasy VI B pod opieką p.Lucyny Sutuły przygotowali fragmenty książek, w których w różnych kontekstach ukazany był świat zwierząt, życie zwierząt i ich relacje z ludźmi.Dla całej grupy czytali: Oliwia Krajewska, Marysia Leśniorowska, Iga Wieczorek, Piotr Burzyński i Paweł Aleszczyk.Później nastąpiła koncentracja nad zadaniami przygotowanymi przezp. Grażynę Hrebeniuk i ,,burza mózgów,, w trzech grupach. Następnie liderzy omówili stanowisko swojej grupy dotyczące danego problemu. Mieliśmy także możliwość zwiedzenia autorskiej kolekcji minerałów i skamieniałości p. Janusza Talagi pod tytułem ,,Tajemnice świata minerałów,,. Zbiór jest ogromny, liczy setki ciekawych okazów z całego świata. Pan Talaga bardzo ciekawie opowiadał nam o swojej kolekcji.Ten dzień dla nas wszystkich był bardzo udany i wyjątkowy !
30.września w klasie 3 a odbył się Dzień Chłopca. Dziewczynki przygotowały Legitymacje Super Chłopaka, odbyły się tańce integracyjne, odśpiewano Sto Lat, a na koniec chłopcy otrzymali upominki.
K.Paprocka
Ostatnie słoneczne dni pozwoliły uczniom w ramach zajęć świetlicowych uczestniczyć w zajęciach na świeżym powietrzu. Gra w gumę, skoki na skakance, trenowanie celności zostały przeplecione wspólnymi tańcami.
K. Paprocka
Każdy to wie, że zmysłów mamy pięć. Korzystamy z nich w każdej chwili swego życia.
Uczniowie klasy 2a rozmawiając o zmysłach mogli przekonać się,
jak wyglądałby świat, gdyby zmysł wzroku nagle przestał funkcjonować.
W czasie zajęć przeglądali atlas geograficzny przeznaczony dla osób niewidomych, próbowali pisać litery alfabetem Braille’a na specjalnie do tego celu przeznaczonej tabliczce brajlowskiej. Mogli również rozpoznawać siebie nawzajem oraz przedmioty bez użycia narządu wzroku kompensując go zmysłem dotyku
i węchu.
Zajęcia wzbudziły mnóstwo emocji. Dziękujemy Pani Reni za udostepnienie nam materiałów, dzięki którym zapewne długo będziemy ten dzień pamiętać.
Wszyscy chcemy być przyjaciółmi Ziemi. Dlatego też uczniowie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych aktywnie przyłączyli się do akcji „Sprzątania Świata”, której celem jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowania nawyków higienicznych oraz działania na rzecz ochrony środowiska.
Wszyscy wyposażeni w niezbędny sprzęt wyruszyliśmy porządkować teren wokół szkoły.
Każdy pracował z ogromnym zapałem i zaangażowaniem, gdyż dbając o stan środowiska, troszczymy się o swoją przyszłość.
Na naszym boisku szkolnym powstał kolorowy plac zabaw dla dzieci. Wszystko dzięki inicjatywie naszych cudownych rodziców, którzy chcieli umilić swoim dzieciom czas spędzany w szkole. Realizacja pomysłu należała do Rady Rodziców, natomiast oleśnicka firma Chemar ufundowała wałki i pędzle niezbędne do wykonania prac.
Serdecznie dziękujemy rodzicom: pani Edycie Polelejko-Perczak, pani Joannie Piziorskiej, pani Marcie Barskiej, pani Patrycji Żarskiej - Cynk, pani Małgorzacie Pawłowskiej, pani Elżbiecie Jaszyk-Kurczab, panu Łukaszowi Ciamciakowi, panu Grzegorzowi Żyle, a także naszym panom konserwatorom - Mirosławowi Skowronowi i Leszkowi Dudziakowi za wielkie zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Serdeczne podziękowania składamy również pani Ewie Mielczarek - specjalistce od malowideł wszelakich i oczywiście firmie Chemar.
Jesteście WIELCY!!!
W poprzednim tygodniu uczniowie klasy 3 a przyjrzeli się problemowi zaśmiecania naszej planety. Po obejrzeniu prezentacji i zrozumieniu jakim wielkim problemem jest mnożenie się śmieci na świecie, postanowili wyruszyć w teren i sprzątnąć okolice szkoły.
Podczas burzy mózgów na temat recyklingu, wpadli na pomysł, jak wykorzystać poszczególne "śmieci" i wykonali z nich coś nowego i tak powstały wesołe pacynki.
K.Paprocka
W poniedziałek tj. 16.09.2019 r., klasa 1 a obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia każdy uczeń miał na sobie odzież z motywem kropki a przynajmniej symboliczną kropę;). Poznaliśmy historię tego święta, przeczytaliśmy opowiadanie, obejrzeliśmy krótki film oraz zagraliśmy w tematyczne gry on-line. Stworzyliśmy kreatywne prace z jednej wielkiej kropki na środku kartki. Dodatkowo odwiedziliśmy naszych młodszych kolegów i koleżanki z oddziałów 0. Każdego przedszkolaka ozdobiliśmy kolorową kropką tak, aby zachęcić
i najmłodszych w naszej szkole do wspólnego świętowania.
Karolina Praczyk
Każdy z nas jest wyjątkowy. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a, którzy zaangażowali się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki.
Czekały na nich kropkowe zadania matematyczne oraz kreatywne. Tworzyli własne kropki, które za dotknięciem „czarodziejskiej różdżki” przybierały formę trójwymiarową.
Dzisiejszy dzień uświetniły opaski z kółek, które dla każdego ucznia wykonała Pani Kasia. Dziękujemy
W sobotę 07.09.br. w gmachu Oleśnickiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Reja odbyła się 8 edycja NARODOWEGO CZYTANIA. Tym razem Para Prezydencka wybrała 8 nowel znanych polskich pisarzy. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Marcelinka Majchrzak i Gabrysia Lorek z klasy 5 A czytały fragmenty ,,Katarynki,, Bolesława Prusa, Oliwia Dudek z klasy 8 A ,,Dobrą Panią,, Elizy Orzeszkowej, a Magdalena Szopiany z klasy 8 A fragment dramatycznej noweli,, Rozdzióbią nas kruki, wrony...,, Stefana Żeromskiego. Uczennice, przygotowane przez Lucynę Sutułę zaprezentowały swoje talenty pięknej interpretacji tekstu literackiego. Uroczystość prowadził absolwent SP1, obecnie uczeń I LO Maciej Łacny.
Uczniowie klas starszych 4-8 i 0-3 na uroczystych apelach poznali swoich wychowawców, jak również wysłuchali przemówień pani dyrektor Marii Kaczmarek, pana Burmistrza Oleśnicy Jana Bronsia, pani Wiceburmistrz Oleśnicy Edyty Małys- Niczypor. Podczas apelu klas 4-8 zostały rozdane stypendia naukowe, artystyczne i sportowe za osiągnięcia w roku szkolnym 2018/2019.
Po zakończonym apelu uczniowie wraz z rodzicami udali się do klas, gdzie wychowawcy przekazali im kilka ważnych informacji, jak również zwiedzili z uczniami szkołę, aby każdy uczeń czuł się w niej bezpiecznie.
W lipcu uczniowie naszej szkoły wypoczywali w Chorwacji pod opieką Małgorzaty Bazan, Pauliny Szopiany i Beaty Makowskiej. Zwiedziliśmy w Bośni i Hercegowinie Mostar i Wodospady Kravica, a w Chorwacji Medziugorie, Dubrownik i popłynęliśmy statkiem na dwie malownicze wyspy. Na pewno te urocze miejsca pozostaną na długo w naszej pamięci. Wielu z nas zadeklarowało chęć powtórnego przeżycia wakacyjnej przygody w gronie przyjaciół. Mamy już plany na kolejne wakacje.
14 czerwca 2019 r. w szkołach obchodzony był Dzień Pustej Klasy. Jest to święto zainaugurowane w 2012 roku przez grupę londyńskich nauczycieli, które ma jeden cel: sprawić, aby tego dnia klasy opustoszały. Klasa 0B przyłączyła się do tej akcji i świętowała ten dzień poza murami szkoły. Udaliśmy się na dmuchańce do Atola. Skacząc na dmuchańcach dzieci miały okazję poprawić swoją sprawność fizyczną, kondycję, a także ulepszyć koordynację ruchową. Dzieci wróciły do szkoły zmęczone ale jakże radosne i pełne zadowolenia.
"W dniu 11.06. klasa 1a i 1b wybrała się na wycieczkę do Bierkowic, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Opolskiej. Za sprawą tego niezwykłego miejsca mogliśmy się przenieść w czasie. Wszystkie zastane tam zabudowania powstałe w XIX w. zostały świetnie zachowane do dziś.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od poznania zawodu kowala. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć jak z kawałka metalu może powstać niezwykły liść. Następnie udaliśmy się do przedwojennej szkoły, gdzie niegdyś odbywały się lekcje. Pani przewodnik opowiedziała nam o pomocach dydaktycznych, metodach, a nawet karach dla nieposłusznych uczniów.
W dalszej kolejności wysłuchaliśmy opowiadania pt. "Od ziarenka do bochenka", dzięki któremu dowiedzieliśmy się jaką drogę musi pokonać ziarno, by powstało z niego pieczywo. Na warsztatach każdy z nas miał możliwość wyrobienia własnej bułeczki, którą zabraliśmy ze sobą do domów.
Ostatnim miejscem, które udało nam się odwiedzić była karczma i sklep, w której ludność wsi zbierała się, aby spędzić tam wspólnie czas."
W dniu 13.06.2019 na sali gimnastyczne naszej szkoły w ramach "Lekcji z mistrzem", odbyło się spotkanie z rekordzistą świata w wingsuitach Januszem Paliszkiem-Saładygą. Uczniowie podczas spotkania zapoznali się ze sprzętem używanym do skoków, jak kombinezony, kaski, wysokościomierze i spadochrony. Po prelekcji uczniowie mogli przymierzyć każdy element sprzętu skoczka, co cieszyło się największym zainteresowaniem.
,, My uczniowie pierwszej klasy, Tobie Książko, przyrzekamy,że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy,,:-) - tymi słowami dnia 03 czerwca pierwszaczki z naszej szkoły rozpoczęły ślubowanie wzorowego czytelnika. Najpierw klasa 1a i 1b zapoznała się z historią ewolucji książki, układem książek na bibliotecznych półkach, następnie dzieci rozwiązywały zagadki oraz układały z rozsypanych haseł tytuły znanych baśni i bajek. Na zakończenie odbyło się uroczyste ślubowanie, dzieci otrzymały dyplomy, słodką niespodziankę oraz samodzielnie wypożyczyły pierwszą lekturę. Całość przygotowała Lucyna Sutuła.
Dzięki uprzejmości Pana Łukasza Ciamciaka grupa 0 b i klasa II a w dniu dzisiejszym udała się na pieszą wycieczkę do firmy GKN w Oleśnicy. Pan Ciamciak zaplanował całą trasę, wychowawczyniom przekazał mapkę dzięki czemu bezpiecznymi miejscami uczestnicy wycieczki dotarli na miejsce.
Na miejscu czekała grupa pracowników BHP, która zapoznała wszystkich z zasadami jakie panują w firmie. Przekazali uczniom jak należy się zabezpieczyć przed wypadkami, jak poruszać się po zakładzie pracy, jak również co należy robić w chwili zagrożenia. Po ciekawym filmie szkoleniowym, ubraniu się w odpowiednie elementy zabezpieczające zaczęło się zwiedzanie.
Po wejściu na halę uczestnicy udali się do pierwszego laboratorium gdzie znajdowały się mikroskopy. Podczas odgadywania zdjęć wykonanych mikroskopem zobaczyli w jak dużym stopniu można powiększyć elementy.
Następny punkt zwiedzania to laboratorium w, którym dokonywany był pomiar grubości materiałów, od grubości kartki do dużo, dużo większych.
Po przejściu kolejnego fragmentu hali, uczniowie weszli do pomieszczenia w którym, ku zdziwieniu wszystkich było bardzo cicho. Znajdowała się tam maszyna do precyzyjnej kontroli elementów wykonanych na hali. Maszyna aby dać rzetelne wyniki musiała pracować w ciszy w specjalnej temperaturze i bez żadnych wibracji.
Po dalszej wędrówce, w kolejnym laboratorium mierzono twardość materiału, jak również to czy materiał gotowych już elementów został dobrze zabezpieczony, potrzebny był do tego specjalny kwas.
Na koniec uczestnicy na firmowej stołówce zjedli śniadanie, a po otrzymaniu upominków ruszyli w drogę powrotną.
W czasie drogi powrotnej grupa 0 b została w parku na placu zabaw, gdzie aktywnie i wesoło spędziła czas, a klasa 2 a wróciła do szkoły.
Wycieczka była bardzo udana za co dziękujemy tacie naszego zerówkowicza, pracownikowi GKN panu Łukaszowi Ciamciakowi i pani dyrektor personalnej firmy GKN Renacie Węgrzanowskiej.
A. Książak, K. Paprocka