"Raz do roku, w październiku swoje święto obchodzi Poczta Polska.
W tym miesiącu postanowiliśmy więc udać się na wycieczkę w celu poznania miejsca, które tak naprawdę każdy z nas zna. Za sprawą gościnności pani Naczelnik mieliśmy możliwość zwiedzenia całego budynku, w którym mieści się siedziba poczty głównej. Widzieliśmy gdzie nadaje się, a następnie sortuje listy. Byliśmy w pokoju oleśnickich listonoszy, skąd udają się z torbami pełnymi przesyłek do naszych domów. Sami również skorzystaliśmy z okazji i wysłaliśmy pocztówki, własnoręcznie przygotowane przez nas w klasach. Wycieczka dostarczyła nam wielu nowych informacji na temat tego ciekawego miejsca."
Ewa Grzesik
Ewelina Adamik
Dnia 19 października o godzinie 9 my – gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy – wzięłyśmy udział w akcji czytelniczej w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej ,,PoczytajMY”. W skład naszej grupy projektowej wchodzą: Natalia Adamaszek, Izabela Lewicka, Agata Sławna, Małgorzata Torz i Paulina Wróbel z klasy 2D oraz Ewa Wawrzycka z klasy 2A.
Wyruszyłyśmy do Przedszkola nr 4 w Oleśnicy w celu zapoznania dzieci z grupy p. Anny Wójcigi z mało znanym „Dniem bez skarpetek”. Byłyśmy ubrane na galowo, a do bluzek i spódnic podoczepiałyśmy sobie kolorowe skarpetki wykonane z papieru. Przedstawiłyśmy dzieciom jedno z opowiadań Justyny Bednarek ze zbioru „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, a następnie zorganizowałyśmy zabawy związane z tym nietypowym dniem.
Między innymi bawiliśmy się z maluchami w dobieranie prawdziwych skarpetek w pary, segregowanie skarpetek (oczywiście papierowych!) na czyste i brudne, skarpetowego berka, tworzenie w parach straszliwych potworków oraz tańczyliśmy „Głowa, ramiona, kolana, skarpety...”.
Za udział w zabawach rozdawałyśmy dzieciom cukierki i upieczone przez jedną z nas ciasteczka. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe, do którego zaprosiliśmy wychowawczynię przedszkolaków.
Mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie z tymi niesamowitymi maluszkami!
Natalia Adamaszek
Izabela Lewicka
Agata Sławna
Małgosia Torz
Ewa Wawrzycka
Paulina Wróbel
W dniu 17 października 2017 roku odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeju chłopców na szczeblu międzypowiatowym(strefa wrocławska).
W dniu 17 października 2017 roku odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeju chłopców na szczeblu międzypowiatowym(strefa wrocławska). Jest to gra, która wymaga od zawodników umiejętności posługiwania się kijem oraz piłeczką, a warunki fizyczne nie zawsze decydują o wyniku i przewadze na boisku. Nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy po bardzo dobrej grze i ambitnej walce na boisku zajęli II miejsce w turnieju i awansowali do Finału Dolnośląskiego. Tam zmierzą z najlepszymi zespołami Dolnego Śląska. Najlepszym naszym strzelcem został Adam Junik z pięcioma golami.
Skład drużyny:Adrian Niciejewski (3a),Patryk Szęfel (3a),Adam Junik(3d),JakubGarbaczewski (7a),Michał Grzybek (3b) ,Gracjan Hrehorowicz (2e), Dawid Stachera(2e),Mikołaj Barski(2e),Aleksander Techman(2b)
Opiekun: Mirosław Mularczyk
We wtorek 17 października 2017 r. na stadionie przy ulicy Brzozowej w Oleśnicy odbył się finał Mistrzostw Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców.
Do sportowych zmagań przystąpiły po dwie najlepsze drużyny z półfinałów, które odbyły się 12 października w Oleśnicy i Twardogórze. Nasi piłkarze spisali się znakomicie. Podczas wszystkich etapów rywalizacji nie ponieśli żadnej porażki i z kompletem punktów zajęli I miejsce, uzyskując tytuł Mistrza Powiatu w Piłce Nożnej.
Skład zespołu: Bartosz Ropuszyński (3b), Emil Kaznowski (2e), Kamil Wróbel (2e), Kacper Szymański (2e), Maciej Cichosz (2e), Maciej Gołąb (2e), Jakub Krasinkiewicz (2e), Dawid Maliga (2e), Piotr Uznański (2e), Filip Wolny (2e) i Andrea Solbiati (2e). Opiekun drużyny jest Tomasz Banaszak.
Marzena Tyl
Jesteśmy już pełnoprawnymi uczniami klasy 1, ponieważ złożyliśmy pasowanie, więc dziś z tego powodu było klasowe świętowanie.
Ponieważ jesień to taka piękna kolorowa pora roku, postanowiliśmy ją jeszcze bardziej ubarwić. Każdy z nas wziął płyn i słomeczki aby puszczać maleńkie kolorowe banieczki. Mieliśmy też nieco większe uchwyty do puszczania baniek, dzięki czemu mogliśmy sobie ocenić: które bański są małe, które średnie a które duże. Bez wątpienia największe były te puszczane ze sznurka. Każda duża bańka została przez nas jakoś nazwana i mocno jej kibicowaliśmy aby jak najdalej poleciała. Niestety zabawę troszeczkę nam utrudniła zbyt ciepła i mało wietrzna pogoda, jednak myśmy się nie poddali i sami dmuchaliśmy wysoko w niebo nasze kolorowe bańki.
K. Paprocka
Wokaliści z zespołu Ethos wrócili z Belgii. Wyjazd był nagrodą w konkursie wokalnym „I know I can 2017”, zorganizowanym przez posłankę do Parlamentu Europejskiego Danutę Jazłowiecką.
Konkurs miał miejsce 2 czerwca w sali widowiskowej Studenckiego Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Nasi uzdolnieni gimnazjaliści – Dominik Batog, Karol Kaczkowski, Aleksandra Konieczna i Aleksandra Nawrot (obecnie nasza absolwentka, uczennica I LO) – mieli za zadanie wykonać utwór napisany samodzielnie, nawiązujący do myśli "I know I can" i motta posłanki Danuty Jazłowieckiej: "wiara w siebie czyni cuda" oraz niosący pozytywne przesłanie. Opiekunem merytorycznym tekstu był anglista Rafał Zahorski, natomiast od strony wokalnej uczniów prowadziła nauczycielka muzyki Anna Wozińska.
9 października w poniedziałek nasi muzycy – wraz z Anną Wozińską oraz mamą Oli Anną Konieczną – wyruszyli autokarem w podróż. "Grupa laureatów była ogromna – opowiadają uczniowie – ponieważ pani Jazłowiecka organizuje wiele konkursów, nie tylko wokalnych". Podróż w pierwszą stronę trwała aż 14 godzin, ale uczestnicy zapewniają, że w obliczu przeżyć szybko zapomnieli o trudach podróży. "Była to fantastyczna nagroda. Przerosła nasze najśmielsze oczekiwania" – opowiada Anna Wozińska.
We wtorek laureaci podziwiali słynny model kryształu żelaza – Atomium; w środę zwiedzili przede wszystkim Parlamentarium, w którym poznawali historię Unii Europejskiej, oraz Parlament Europejski, gdzie mieli okazję wysłuchać prelekcji poświęconej zadaniom, celom Unii. Na młodzieży wrażenie zrobiła wizyta w sali obrad. Wieczór upłynął w romantycznym klimacie. Najpierw nasi oleśniczanie zjedli kolację z Danutą Jazłowiecką. Wokaliści spontanicznie (w restauracji!) wykonali dla niej utwór Adele "Send My Love", wywołując aplauz wszystkich gości lokalu. Po przepysznym posiłku grupa udała się na spacer, który upłynął pod hasłem "Bruksela nocą". "Klimat przepięknych zabytków i różnorodność kulturowa są tym, co na zawsze zostanie w naszej pamięci" – opowiada Anna Konieczna.
W czwartek przyszedł czas na zwiedzanie Brugii położonej w północno-zachodniej Belgii, a zwanej flamandzką Wenecją. Uczniowie są pod wrażeniem przecudnego miasteczka.
Podróż powrotna – z powodu korków – okazała się dłuższa niż pierwsza aż o 3 godziny, ale ani laureaci, ani opiekunowie nie narzekają na trudy podróży – był to czas, by wspominać smak czekolady, kuchnie świata, piękne krajobrazy Belgii oraz przeglądać obszerne galerie zdjęć.
Marzena Tyl, rzecznik SP1
16 października w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy 1 a. Nastąpiło też otwarcie oddziałów zerówkowych. Każda minuta tego wyjątkowego dnia warta była uwagi – zdecydowanie najważniejsze były występy dzieci, emocje towarzyszące maluchom, niezwykle dumnym z tego, że są naszymi uczniami. Cenne dla nas – nauczycieli – są natomiast ciepłe słowa, jakimi obdarzyli nas zaproszeni goście oraz rodzice.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego otwarcia sal, w których uczą się przedszkolaki. Nastąpiło przecięcie wstęgi przez dyrektor szkoły Marię Kaczmarek, dyrektor ZOS Danutę Leśniewską, burmistrza Michała Kołacińskiego, radną Grażynę Siednienko oraz wychowawczynię jednej z grup zerówkowych – Ewelinę Adamik. Ksiądz Marcin Milian – po wspólnie odmówionej modlitwie – poświęcił nowe pomieszczenia. Nim goście – w odpowiedzi na zaproszenie Macieja Łacnego przebranego za księcia – przeszli do sali gimnastycznej, zwiedzili odrestaurowane pomieszczenia, nie kryjąc zdumienia.
W sali gimnastycznej na rodziców, nauczycieli oraz wszystkich zaproszonych gości czekała wspaniała akademia. Po przemówieniach dyrekcji, księdza i gości każdy miał okazję wysłuchać hymnu szkoły w wykonaniu pierwszoklasistów, a także wierszy i piosenek przygotowanych przez najmłodszych uczniów – z klasy 0 a, O b oraz 1 a. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie zostali pasowani przez dyrektor Kaczmarek na uczniów szkoły. Maluchy były bardzo przejęte chwilą, natomiast rodzice nie kryli łez wzruszenia.
Po uczcie dla ducha przyszedł czas na co nieco dla ciała, dokładniej – dla podniebienia. Dzięki życzliwości rodziców naszych uczniów stoły uginały się pod ciężarem soczystych owoców, puszystych ciast oraz innych łakoci.
Koordynatorem apelu była Stanisława Bulanda. Osobami wspierającymi byli nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego – Katarzyna Paprocka, Adelina Jarmuszewicz, Ewelina Adamik, Ewa Grzesik, Joanna Wojtowicz – oraz nauczyciele Anna Wozińska, Teresa Biegała, Małgorzata Bazan, Jadwiga Pieronek. Uroczystość prowadzili Alicja Śliwińska oraz Maciej Łacny. Program artystyczny zawdzięczamy również utalentowanym uczniom z koła wokalnego i teatralnego: Ewie Wawrzyckiej, Ninie Grabie, Paulinie Wróbel, Natalii Krawiec, Mateuszowi Stelmachowi, Kacprowi Kołodziejczakowi, Wojciechowi Brykowi i Jakubowi Pitnerowi. Za nagłośnienie odpowiedzialny był Dominik Lisowski.
Marzena Tyl
Choć nowi uczniowie czują się w naszej szkole dobrze, jakby byli z nami od zawsze, 12 października przeżyli uroczyste pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy.
Nowe klasy prezentowały przed jurorami herby, chorągwie, brały udział w turnieju rycerskim i w dworskich zabawach. Czwartoklasiści recytowali wiersz o „jedynce”. Konkurencje oceniała starannie dobrana komisja – dama dworu Lucyna Sutuła, książę Tomasz Stępień oraz księżniczka Wiktoria Zawiślak (przewodnicząca SU). Okazało się, że wszyscy zajęli I miejsce!
Najważniejszym momentem było ślubowanie złożone przez przedstawicieli poszczególnych klas. Wychowawczynią klasy 4 a jest Ewa Dłubakowska, 7 a – Paulina Szopiany, 7 b – Aneta Gugulska, 7 c – Joanna Ślusarczyk.
Na koniec wszyscy uczniowie – nawet zgromadzeni na widowni gimnazjaliści i nauczyciele – zatańczyli wspólnie belgijkę.
Uroczystość przygotował wraz ze swoją klasą II b Jan Krzywiecki.
Marzena Tyl
16 października nasze uczennice otrzymały V miejsce w Finale Strefy Wrocławskiej Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt.
W bramce grały: Natalia Rymanowska i Agata Cieszkowska; w polu - Dominika Witkowska, Aneta Cymbalińskia, Aleksandra Mularczyk, Aleksandra Konieczna, Martyna Sionek, Anna Gorzelak, Wiktoria Wysmyk, Aleksandra Wachowska, Kornelia Górecka, Wiktoria Czarniecka. Opiekunką naszych zwyciężczyń jest Hanna Musiał-Krzywiecka.
Do gratulacji dołączamy dziewczynom i trenerce życzenia kolejnych sukcesów!
Marzena Tyl
12 października 2017 r. na oleśnickim stadionie przy ulicy Brzozowej rozegrany został półfinał Mistrzostw Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców.
12 października 2017 r. na oleśnickim stadionie przy ulicy Brzozowej rozegrany został półfinał Mistrzostw Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny z powiatu oleśnickiego: SP Gminne, SP z Dobroszyc, SP 1 i SP 3 Oleśnica. Reprezentacja naszej „Jedynki” po wyrównanych i pełnych zaciętej rywalizacji meczach, wywalczyła I miejsce i 17 października będzie brała udział w finałach powiatowych. Skład zespołu: Bartosz Ropuszyński (3b), Emil Kaznowski (2e), Kamil Wróbel (2e), Kacper Szymański (2e), Maciej Cichosz (2e), Maciej Gołąb (2e), Jakub Krasinkiewicz (2e), Andrea Solbiati (2e), Dawid Maliga (2e) i Sebastian Świątek (3d), opiekun Tomasz Banaszak.
Kto pamięta, że nasi wokaliści z zespołu Ethos
– Dominik Batog, Karol Kaczkowski, Aleksandra Konieczna i Aleksandra Nawrot (teraz już absolwentka "Jedynki") – wygrali pod koniec tamtego roku szkolnego konkurs organizowany przez posłankę do Parlamentu Europejskiego Danutę Jazłowiecką „I know I can 2017”? Nagrodą jest podróż do Belgii, połączona z profesjonalnymi warsztatami muzycznymi. Od wczoraj docierają do nas pozdrowienia z Brukseli. Młodzież pojechała tam z opiekunką zespołu - Anną Wozińską.
Marzena Tyl
10 października drzewa miały swoje święto w trakcie którego dużo powiedzieliśmy sobie o samej idei tego święta.
Podjęliśmy jednak jednogłośnie decyzję, że drzewa na szacunek i zainteresowanie zasługują cały rok, ponieważ są dla nas bardzo ważne. I tak nasza nauka o drzewach rozwinęła się w różnych kierunkach mówiliśmy sobie o gatunkach drzew, o ich pozytywnym oddziaływaniu na człowieka, o tym co możemy my i inne żyjące na ziemi stworzenia od drzew otrzymać, o tym jak o nie dbać, jak je pielęgnować i jak uchronić je od zanieczyszczeń.
Katarzyna Paprocka
Dnia 10.10 obchodzone jest Święto Drzewa.
W tym dniu poznaliśmy dokładną jego budowę. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób drzewo zmienia się podczas kolejnych pór roku. Zrozumieliśmy jak ważne jest sadzenie drzew i co dzięki nim otrzymujemy. Wykonaliśmy również pracę plastyczną przedstawiającą drzewo jesienią w niecodzienny sposób, bo za pomocą farb i naszych paluszków.
Ewelina Adamik
W dniu 27 września klasy 2a i 2e i 3 osoby z II b pod opieką Pani Stanisławy Bulandy, Marleny Banaszak i Tomasza Banaszaka, wyruszyły na wycieczkę prosto do Małopolski. Wyjechaliśmy rano. Po wpakowaniu wszystkich walizek do luku bagażowego, nasz „Happy Bus” wyruszył w drogę do Krakowa. Podróż nam upłynęła bardo fajnie, gdyż wszyscy uczestnicy wycieczki śpiewali piosenki znane lub mniej znane. Nasz kierowca Pan Marek Kiryk, opowiadał nam o zabytkach znajdujących się w miejscowościach, które mijaliśmy. Dzięki temu, zanim się obejrzeliśmy, już byliśmy w Krakowie
a tam dołączyła się do nas Pani Przewodniczka, która bardzo ciekawie opowiadała o wszystkich atrakcjach naszego pięknego Krakowa i o jego historii.
Po zwiedzeniu Krakowa, kupieniu pamiątek w Sukiennicach oraz zobaczeniu Kazimierza
i poznaniu jego tajemnic, ruszyliśmy do Zakopanego, gdzie mieliśmy zamówiony nocleg. Każdy
z miejsca zakochał się w widokach Tatr i w zachodzącym Słońcu nad Giewontem. Po zjedzeniu obiadokolacji, rozpakowaniu się, poszliśmy szlakiem w poszukiwaniu widoków na Zakopane i okoliczne wioski. Na niewielkim wzniesieniu w oprawie nocnej przy gwieździstym niebie, wyłonił się przed naszymi oczami przepiękny widok. Spacerkiem wróciliśmy do pensjonatu, szybka kąpiel, poszliśmy spać , ponieważ każdy wiedział, że następnego dnia czekają nas dwa szczyty: Wielki Kopieniec i Nosal. Nie wszyscy się wyspali, ale to było nieuniknione.
Rano zjedliśmy śniadanie, naszykowaliśmy sobie kanapki na drogę i spakowaliśmy plecaki i wyruszyliśmy w drogę. Najpierw czekał nas Wielki Kopieniec. Sporo osób marudziło, wiele narzekało na trudy szlak, ale każdy zamilkł, kiedy zobaczył zapierający dech w piersiach widok z samego szczytu. Tam zjedliśmy drugie śniadanie, napawając się wiatrem we włosach i widokiem jak z lotu ptaka. Po jakimś czasie, niechętnie ale musieliśmy opuścić ten wierzchołek i ruszyć na kolejny. Oczywiście prowadził nas przewodnik. Prawdziwy góral, wraz z góralskim akcentem. Ruszyliśmy na Nosala. Była to trudniejsza wędrówka, z powodu na bolące już nogi, ale czasami lepiej iść, niż niedźwiedzia spotkać. Kolejne jęki kolejne biadolenie, ale znów widok nas zachwycił. Znowu nie mogliśmy się nadziwić pięknu polskich gór. No i znowu jak dla mnie zbyt krótki postój na szczycie, aby zobaczyć dobrze wszystkie widoczne części krajobrazu. Ruszyliśmy w dół, do Zakopanego. Weszliśmy do pierwszego kościółka i jednocześnie pierwszej parafii na tym terenie, a następnie na cmentarz znanych i zasłużonych osób.
Po tych wszystkich atrakcjach należał nam się lekki zakupoholizm, więc ruszyliśmy w stronę Krupówek. Tam kupiliśmy pamiątki i różnorodne inne rzeczy. Następnie skierowaliśmy się w stronę ośrodka, w którym zjedliśmy obiadokolację, a po niej była atrakcyjna przejażdżka wozami zaprzęgniętymi w konie, którymi powozili górale, potem ognisko z kiełbaskami. Wszyscy najedli się do syta i poszli spać.
Następnego dnia wszyscy już spakowani zeszli na śniadanie i następnie zapakowali swoje bagaże do autobusu. Wyjechaliśmy z Zakopanego mając w pamięci te wszystkie radosne chwile i wspomnienia. Teraz naszym celem była kopalnia soli w Bochni. Sporo się tam dowiedzieliśmy, zjechaliśmy jednym z dawnych szybów kopalni i spacerowaliśmy chodnikami wśród solnych ścian. Głęboko oddychaliśmy co wpływało dobrze na nasze zdrowie. Wszyscy po tej wycieczce niechętnie opuszczaliśmy kopalnię wyjeżdżając windami kopalnianymi na powierzchnię, ale pomogło nam to, że na powierzchni czekał na nas obiad w restauracji „Grota”.
Ruszyliśmy w drogę powrotną do Oleśnicy, gdzie dotarliśmy późnym wieczorem. Każdy był zmęczony, i szczęśliwy. Wszyscy zadowoleni, rozeszli się do domów, aby w poniedziałek spotkać się znowu w szkole.
Aleksandra Wachowska
Kto powiedział że klasa 1 to tylko z książek nauka?
U nas nauka jak wielka sztuka, przyswajana jest podczas aktywnego działania - składamy kleimy, malujemy, a w trakcie cyfry i literki poznajmy. Zdarza się nawet tak, że wiedza do głowy nam wlatuje jak ptak, nie wiemy kiedy, a podczas zabawy w głowie znajdują swoje miejsce o świecie wartościowe i ciekawe sprawy.
K. Paprocka
3 października w Nowej Rudzie odbyły się zawody w dwuboju nowoczesnym. Podczas rywalizacji zawodnicy startują w biegu na dystansie 1 000 m oraz w pływaniu stylem dowolnym na dystansie 100 m.
Reprezentacja dziewcząt i chłopców z naszej szkoły powtórzyła ubiegłoroczny sukces w Finale Dolnośląskim Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Dziewczęta – Adela Piskorska (2a)i Oliwia Hajduk (2c)– zajęły III miejsce, natomiast chłopcy – Dominik Pawłowski (3d), Adam Junik (3d), Łukasz Zieliński (2b) – otrzymali IV miejsce. Obie drużyny w strefie wrocławskiej uplasowały się na miejscu III. Gratulujemy sukcesu i wzorowej postawy sportowej! Opiekunką drużyny jest nauczyciel wychowania fizycznego Hanna Musiał-Krzywiecka.
Hanna Musiał-Krzywiecka
Ostatni piętek września w grupie 0a prowadzonej przez Ewę Grzesik minął
pod hasłem podwójnego święta.
Dzień Chłopca bowiem przypadający w tym roku wyjątkowo w sobotę (30.09) połączono a Dniem Głośnego Czytania, który miał miejsce 28.09.
Z tej okazji naszą grupę odwiedził jeden z rodziców – Pani Elżbieta Kamińska – Żyła, która przeczytała dzieciom długi fragment książki Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt pt.: „Historia Mademoiselle Oiseau”. Przedstawia ona historię Mademoiselle Oiseau oraz Izabeli – dziewczynki, która dzięki posiadaniu niezwykłego guzika z panterką uwierzyła, że wie, umie i potrafi wykonać czynności, jakich dotychczas się obawiała.
Po wysłuchaniu tekstu odbyły się uroczyste obchody Dnia Chłopca, którzy mogli skosztować marchewkowego ciasta. W tym dniu nie zapomniano również o dziewczynkach. Dla nich przygotowane zostały dyniowe muffinki.
Wspólne biesiadowanie było okazją do bliższego poznania się oraz popróbowania nowych smaków. Myślę, że uśmiechy dzieci mówiły same za siebie.
Dziękujemy Pani Elżbiecie za pomoc w organizacji tak ważnego dnia. Mamy nadzieję, że samodzielnie wykonane laurki – podziękowania będą niczym guzik z panterką J.
Ewa Grzesik
W czwartek 28 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych rywalizowali w zawodach z cyklu „lekkoatletycznych czwartków” w festiwalu biegowym na dystansach 100 m, 200 m i 400 m.
Wśród dziewcząt z naszej szkoły najlepiej zaprezentowały się gimnazjalistki z klasy 2c, zajmując III miejsce na podium: Nikola Goch w biegach na 100 m (14,89) i 200 m (31,72) oraz Oliwia Hajduk w biegu na 400 m (1:14,82).
Wśród chłopców w kategorii klas 3–4 szkół podstawowych świetnie zaprezentował się Jasiu Rajewski z klasy 4a, zajmując II miejsce na podium. Jaś biegł na dystans 200 m (33,31) i 400 m (1:22,78).
W kategorii klas VII i gimnazjum I miejsce w biegu na dystansie 100 m (12,81) i III miejsce na dystansie 200 m (28,17) wywalczył Kacper Szymański z klasy 2e.
Gratulacje dla zawodników z miejsc medalowych oraz wszystkich startujących za wzorową postawę i reprezentowanie szkoły.
Opiekunką drużyny jest Hanna Musiał-Krzywiecka.
W dniu 27 września drużyna gimnazjalistek ze Szkoły Podstawowej nr 1 startowała nad oleśnickimi stawami w Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Oliwia Hajduk (2c), Klaudia Wierzbińska (3b), Nikola Goch (2c), Wiktoria Kielesińska (3a), Oliwia Gabor (2c), Aleksandra Kubów (3b), Aleksandra Konieczna (3a), Kamila Dąbrowska (3a), Agata Płażewska (3d), Emilia Kochańska (2a) i Alicja Śliwińska (3a) wywalczyły II miejsce. „Wszystkim zawodniczkom należą się serdeczne gratulacje za wzorową postawę i ambitną walkę sportową” – mówi dumna opiekunka drużyny – nauczyciel wychowania fizycznego Hanna Musiał-Krzywiecka.
2 października mieliśmy okazję wziąć udział we wspaniałych prelekcjach wygłoszonych w BiFK w ramach akcji "Oleśnica mówi Nie dla Hejtu" przez sędzię Annę Marię Wesołowską oraz dr Dorotę Chmielewską-Łuczak z Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Sędzia opowiadała o odpowiedzialności za czyny, skutkach prawnych hejtowania i zachęcała do tego, by zmieniać świat wokół siebie, wpływać na to, jak wygląda nasze życie i nasze otoczenie. Namawiała do stworzenia w każdej szkole tzw. kącika prawnego i założenia skrzynki korczakowskiej. Dr Łuczak natomiast opowiadała o mechanizmach postępowania ludzkiego, w tym o przyczynach agresji i hejtu.
Koordynatorem akcji jest radny Grzegorz Żyła, który zorganizował spotkanie wraz z Anną Pilarek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Oleśnicy.
Marzena Tyl