III MIKOŁAJKOWO – INTEGRACYJNE SPOTKANIE
W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO – WYCHOWAWCZYM
W DOBROSZYCACH
Grudzień to czas obdarowywania oraz przekazywania paczuszek innym.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów oraz rodziców naszej szkoły 13 grudnia pomocnicy Świętego Mikołaja z klasy 2a przybyli do wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach. Przynieśli ze sobą ogromne torby z prezentami, wśród których znalazły się artykuły szkolne, gry planszowe oraz różnobarwne maskotki.
Wspólnie spędzony czas zleciał nam na niezapomnianej zabawie oraz warsztatach plastycznych, z których uczniowie naszej szkoły zabrali piękne odlewy gipsowe.
Ten wyjątkowy dzień obfitował w wiele pozytywnych emocji.
W tym roku uczniowie z klasy 3 a otrzymali nietypowy prezent od Mikołaja. Żadnej zabawki żadnej, słodkości tylko list, jednak nie taki zwyczajny. List był bardzo tajemniczy, bardzo mało znajdowało się w nim informacji. Dołączono do niego zaproszenia na biwak. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie czym jest biwak i co można na nim robić, po czym rozeszli się do domów.
W domach już czekali rodzice z dalszą częścią listu od Mikołaja, jak również spakowane śpiwory i plecaki.
O 17:00 wszyscy zebrali się na Placu Zwycięstwa i rozpoczęła się zabawa. Najpierw poszukiwanie koperty
z instrukcją jak dotrzeć na miejsce noclegu. Kiedy już udało się dotrzeć na miejsce czekała zagadka, po jej rozszyfrowaniu wszyscy weszli do środka. Tam po chwili odpoczynku, padła decyzja pójścia na rynek w celu obejrzenia rozświetlonej na rynku choinki.
Po powrocie do miejsca noclegowego rozpoczęła się gra, planszowa i zadaniowa. Uczniowie w grupach odnajdywali zadania ukryte w kopertach, wspólnie wykonywali zadania i polecenia.
Kolejnym etapem biwaku były rozmowy w kole, nadszedł czas podsumowań, co zapamiętaliśmy z trzech lat wspólnej nauki.
Wieczorem rodzice dostarczyli kolację, przepyszną pizzę. Wszyscy pałaszowali aż się uszy trzęsły. Po kolacji czas na wieczorną toaletę i długą kolejkę oczekujących. W między czasie w sypialni można było trochę po rozrabiać.
Sen przyszedł późno... ale za to chwile były niezapomniane. Wcześnie rano był już gotowy bufet śniadaniowy. Każdy zjadł pysznego tosta, umył się i wraz z rodzicami wyruszył do domu.
Dziękujemy Święty Mikołaju
K. Paprocka
Uczniowie klasy 2a odliczają dni do Świąt Bożego Narodzenia. Pomaga im w tym bałwankowy kalendarz adwentowy, który zawiera atrakcyjne zdania do wykonania na każdy dzień zbliżający wszystkich do niezwykłego święta
Zwierzęca tematyka była doskonałą okazją do zaproszenia Pani Kasi i Pana Jana – właścicieli niezwykłego psa Billa, którego dzieci pokochały od pierwszego spojrzenia.
Spotkanie t było okazją do porozmawiania, jak należy zajmować się psem, jak się zachować, gdy musimy posprzątać po naszym pupilu oraz co zrobić, jak się zachować, gdy spotkamy się z obcym psem.
Klasa 2a odwiedziła Przychodnię Weterynaryjną Vethealth, gdzie Pani Ania pokazała, jak wygląda podstawowe badanie psa.
Każdy miał okazję, by posłuchać bicia psiego serca, zobaczyć jego narządy wewnętrzne na urządzeniu ultrasonograficznym oraz sprawdzić, co nietypowego pewien piesek miał w swoim żołądku.
Pani Ania pokazała uczniom, jak odpowiedzialne jest posiadanie psa
i z iloma obowiązkami jest to związane.
Uczniowie klasy 1a, 1b oraz 0a wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunami wybrali się do miasteczka elfów w Ostrowie Wielkopolskim w poszukiwaniu św. Mikołaja. Swoją przygodę rozpoczęli od spotkania z elfem, który wprowadził wszystkich w niezwykły nastrój, a następnie sprowadził na spotkanie św. Mikołaja. Wspólne zabawy i śpiewanie kolęd były niezapomnianą przygodą, którą będziemy pamiętać przez długi czas. Po spotkaniu ze św. Mikołajem i jego pomocnikami, wybraliśmy się do sali edukacyjnej, w której zjedliśmy przepyszne pierniczki i wykonaliśmy swoje świąteczne wianuszki oraz co najważniejsze wrzuciliśmy do skrzynki nasze listy z prośbami o wymarzone prezenty. Po warsztatach wybraliśmy się na przejażdżkę bryczką, w której konie wyglądały jak prawdziwe renifery ;). Czas spędzony w miasteczku elfów był magiczny, aż szkoda było nam wracać z powrotem.
W klasie 1 28.11 odbyła się lekcja andrzejkowa, zakończona wesołą zabawą. Klasa zapoznała się z historią Andrzejek, wykonała tematyczne karty pracy oraz zadania interaktywne. Bogatsi o nową wiedzę pobawiliśmy się i wykonaliśmy wróżby, na koniec nie brakowało dobrej zabawy pełnej uśmiechu i radości!
Karolina Praczyk
Patriotyzm niejedno ma imię...czasami bywa zamknięty w poezji. Uczniowie klasy 7A zostali zaproszeni na spotkanie z poezją do Biblioteki Pedagogicznej przy PCEiKu w Oleśnicy. W ich interpretacji usłyszeliśmy znane i mniej znane utwory patriotyczne, a w nich... tęsknotę za krajem, walkę o wolność czy zobaczyliśmy oczami wyobraźni piękno ziemi ojczystej. W interpretacjach wystąpili : Aleksandra Lewandowska, Daria Ratajczak, Karolina Marszałek, Roksana Lubowska, Maciej Wojciechowski i z kl. 8b Patryk Butryn. Całość uczty duchowej zwieńczyła swym pięknym śpiewem Magdalena Paprocka z kl.7a wykonując utwór ,,Wstań i walcz". Później każdy miał możliwość przedstawić swoje skojarzenia z pojęciem Ojczyzna. Młodzież przygotowała Lucyna Sutuła, zadanie oraz pokaz slajdów Grażyna Hrebeniuk z BP w Oleśnicy.
Klasa 5 a wraz z wychowawczynią Hanną Musiał - Krzywiecką w piątek zorganizowała zabawę Andrzejkową. W pierwszej turze przeprowadzili zabawy dla uczniów swojej klasy, natomiast na kolejnej godzinie zaprosili do zabawy uczniów klasy 3 a.
Na wstępie wychowawczyni klasy piątej zapoznała uczniów z tradycjami zabaw Andrzejkowych i istotą tego święta. Potem zaprosiła uczniów do wspólnej zabawy.
Na sali znajdowały się przeróżne stanowiska z wieloma wróżbami były tajemnicze miseczki, koło szczęścia, koło przyszłości, wróżenie z kolorów, wróżba z kubeczkami, kolorowe świece, ukryta prawda, wróżenie z daty urodzenia, wróżby w ciasteczkach, jak również wróżby z jabłek.
Zabawa była naprawdę udana za co na koniec, serdecznie dziękowali uczniowie.
K. Paprocka
26 listopada odbyły się Mistrzostwa Oleśnicy w Siatkówce Chłopców rozgrywane w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do sportowych zmagań przystąpiły zespoły oleśnickich szkół podstawowych. Reprezentacja naszej szkoły po wyrównanych i pełnych zaciętej rywalizacji meczach, wywalczyła I miejsce, okazując się najlepszą drużyną spośród oleśnickich szkół zdobywając tytuł Mistrza Oleśnicy.
Skład drużyny: Bartosz Wdowski, Damian Nowak, Miłosz Putowski, Aleksander Turek, Miłosz Moździerz, Patryk Butryn, Paweł Szymański, Piotr Zaskórski i Kacper Poszwa.
25 listopad Światowy Dzień Pluszowego Misia, jak tu nie świętować kiedy każdy z uczniów tak bardzo kocha swoje pluszaki...
I właśnie dziś w naszej klasie było świętowanie, gry, zabawy i zadania do pogłówkowania. Nie obeszło się też bez przypomnienia sobie historii powstania pierwszego pluszowego misia, jak również zapoznania się z procesem powstawania pluszaka.
Od burzy mózgów, przez prezentację, poprzez zadania, do samodzielnego zrobienia misia, może ciut innego, ale również urokliwego.
Wszystkim Misiom życzymy Wszystkiego Najlepszego!!!
K. Paprocka
25 listopada obchodzimy święto Pluszowego Misia. Dziś klasa 1 A przypomniała sobie historię tego święta, pooglądała misie z różnych bajek, z różnych lat nawet tych dawno dawno temu...;). Uczniowie opowiadali o swoich przytulankach. Otrzymali medale przyjaciół pluszowego misia. Każdy wykonał dziś najpiękniej, jak potrafił obrazek swojego misia, a następnie zrobiliśmy z nich wystawę na tablicy naszych prac, na korytarzu szkolnym.
Karolina Praczyk
21 listopada Światowy Dzień Życzliwości! Dzień, w którym warto uwierzyć w bezinteresowną dobroć i okazać swoją bezinteresowną życzliwość.
W klasie 1 A tego dnia było dużo uśmiechu, serdeczności i współpracy. Uczniowie wykonali dla siebie wzajemnie ordery życzliwości. Porozmawialiśmy wspólnie o pojęciu życzliwości i możliwościach jej okazywania. Uczniowie 1 A stworzyli uśmiechnięte plakaty, które ozdobiły korytarz szkolny, z którego to plakatu każdy mógł zabrać ze sobą nasz uśmiech ( za darmo ;))!.
Najważniejszym jest aby dzień życzliwości nie był jednorazowym świętem, ale żebyśmy pamiętali o szacunku i uprzejmości i nawet najmniejszym uśmiechu do siebie nawzajem każdego dnia!!!
Karolina Praczyk
Jak co roku nasza klasa włączyła się w akcję pod hasłem Śniadanie Daje Moc.
Po zajęciach przypominających wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, po rozmowach o tym jak ważne jest jedzenie zdrowego, treściwego śniadania i co nam to daje, uczniowie przygotowali w klasie zdrowy posiłek. Zaczęło się od przygotowań szwedzkiego stołu, na którym każdy z uczniów umieścił przyniesione przez siebie produkty. Drugim etapem przygotowań było ustawienie ławek, rozłożenie talerzy, desek, noży, serwetek. A na sam koniec zostało już tylko umycie rąk i można było zabierać się do szykowania przepysznych kolorowych kanapek.
Kanapki były przepyszne tym bardziej, że uczniowie popijali je świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy.
K. Paprocka
8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania. Wiedząc, jak ważny jest posiłek jakim jest śniadanko do akcji przyłączyła się także klasa 1 A. Uczniowie przygotowali wspólnie przepyszne i kolorowe a przede wszystkim zdrowe śniadanko. Powstało ono samodzielnie, przygotowane z przyniesionych produktów. Porozmawialiśmy, jak ważne jest śniadanie, jego składniki i wartości odżywcze, ale także o tym, że nie tylko śniadanie ale i pozostałe posiłki w ciągu dnia pełnią kluczową rolę w naszym organizmie, jak ważna jest odpowiednia dieta do funkcjonowania prawidłowo i zdrowo każdego dnia. Było pysznie! Klasa 1 A podzieliła się swoim śniadankiem także z innymi ;)!
Karolina Praczyk
Konkursy biblioteczne organizowane corocznie w pażdzierniku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych mają już swoją długoletnią tradycję w SP1.
Co roku tematyka konkursu jest inna,ale emocje towarzyszące konkursowi pozostają niezmienne:-).
W tym roku konkurs był zaszyfrowany kodami QR, które zawierały zagadki dotyczące lokalizacji kodów ukrytych na posesji szkoły, one z kolei zawierały zaszyfrowane pytania konkursowe !
Do konkursu przystapiło 11 trzyosobowych drużyn z klas: 5a, 6a i 6b.
Emocje podczas trwania konkursu były przeogromne ! Pytania dotyczyły wiedzy o wydarzeniach kulturalnych, wymagały znajomości lektur i szybkiego kojarzenia, a przede wszystkim MYŚLENIA !
Odpowiedzi zespołów oceniało obiektywne jury w składzie : Oliwia Dudek, Magdalena Szopiany
i Milosz Putowski z klasy 8a. Komisję wydającą kody tworzyły Oliwia Wojczyńska i Katarzyna Krystek również z kl.8a.
Po podliczeniu punktacji ZWYCIĘSKĄ DRU|ŻYNĄ okazała się drużyna dziewcząt z klasy 5a
w składzie: liderka Ida Burzyńska, Julia Jończyk oraz Zuzia Jesionek, II miejsce zajęła drużyna chłopców z kl.6B: lider Piotr Burzyński, Paweł Aleszczyk oraz Bartosz Sikora, III miejsce drużyna dziewcząt również z kl.6 B: liderka Agnieszka Makowska, Marysia Leśniorowska oraz Oliwia Krajewska.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali oryginalne dyplomy i słodkie niespodzianki, a zwycięskie zespoły również ciekawe nagrody.
BRAWO ! Wielkie gratulacje!
Uczesnicy koła ortograficznego każdorazowo przekonują się, że ortografii można uczyć się w zabawie.
Tym razem graliśmy w ortograficzne muchy.
Kiedy w kalsie omawiamy przygody detektywa Pozytywki nie sposób nie zamienić klasy w różnorodne agencje detektywistyczne, których celemjest odnalezienie kodu
do najprawdziwszego sejfu, w którym informacje skrł sam detektyw Pozytywka. Po wykonaniu najróżniejszych zadań z wykorzystaniem kodów QR oraz aplikacji przenoszących nas w świat rozszerzonej rzeczywistości odkryliśmy kod do sejfu.
Warto było, gdyż nespodzianka zaskoczyła wszystkich.
Zwyczajem klasy 2a jest zapraszanie Pani Anny Obruśnik na lekcję o zdrowym odżywianiu.
Tym razem zastanawialiśmy się nad tym, jak wyglądają, a jak powiiy wyglądać nasze śniadaniówki z drugim śniadaniem.
Dziękujemy pani Ani za bezcenne wskazówki. Z dużą niecierpliwością czekamy
na kolejne spotkanie.
Klasa 2a uczestniczy w zajęciach Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Podczas comiesięcznych wyjść spotykają się z panem Arkadiuszem Wojnarowskim,
który wprowadza młodych kinomanów w świat ponadczasowych wartości.
Tym razem dzięki prelekcji oraz projekcji filmu „Biuro detektywistyczne Lassego
i Mai. Cienie na Valleby” mogli się dowiedzieć oraz przekonać, iż nie można ulegać pozorom. Zawsze należy mieć pewne argumenty, aby wydać sąd na każdy temat.