Poniedziałkowe poranki w klasie 1a mijają na zajęciach szachowych.
Poznaliśmy już ruchy wszystkich bierek szachowych. Aktualnie doskonalimy swoje umiejętności. Ostatnio graliśmy w grę nazywaną „Pionkówką”, gdyż wykorzystuje się w niej tylko pionki szachowe.
W nauce towarzyszą nam również ćwiczenia interaktywne.
14 luty w klasie 2 a nie przeszedł bez echa, z samego rana tajemniczy Walenty zostawił w sali paczuszkę. Zaraz po tym do klasy przyszły starsze koleżanki, które dostarczyły uczniom walentynkową pocztę. Tematyka zajęć także dotyczyła Walentynek, zagadki, rebusy, prezentacja jak również praca plastyczna wesoły Tynek Walentynek wprowadziła uczniów w pozytywny radosny nastrój. Uczniowie poznali historię Święta Zakochanych, jak również różnych tradycji z nimi związanych, nie tylko tych panujących w naszym kraju. Rodzice również zadbali o to aby ich pociechy tego dnia mogły poczuć, że o nich ktoś pamięta i dostarczyli do klasy słodkie upominki.
K. Paprocka
"Święty Walenty odwiedził również uczniów z klasy 1b. Już na pierwszej lekcji dotarły do nas wysłane pocztą walentynkową własnoręcznie wykonane kartki od naszych kolegów i koleżanek ze szkoły. W tym dniu w naszej sali również czarowaliśmy. Z naszych rysunków znajdujących się na kartce papieru "powstawały" kochające się papużki. Wszyscy byliśmy tym zachwyceni. A na sam koniec zajęć otrzymaliśmy piękne poduszki w kształcie serca, które sami wylosowaliśmy."
Ewelina Adamik
14 lutego w oddziałach 0 zapanował prawdziwie serduszko-wy zawrót głowy. Nie zabrakło uśmiechu, balonowego szaleństwa, serdeczności i poczty walentynkowej. Odbyły się zabawy ale
i znalazł się czas na pracę przy tematycznych kartach edukacyjnych. Zajęcia tego dnia miały na celu kultywowanie tradycji walentynkowej, zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom itp.), nawiązywanie kontaktów interpersonalnych podczas zabaw a także czerpanie przyjemności ze wspólnej zabawy i przynależności do społeczności przedszkolnej.
K. Praczyk, A. Książak
15 lutego reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 wzięła udział w Finale Dolnośląskim Zimowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Narciarstwie Alpejskim w Lądku Zdroju. Do punktacji szkoły liczyły się łączne czasy przejazdu slalomu dwóch najlepszych zawodników (drużynę tworzą max. 3 osoby). Drużyna dziewcząt w składzie: Aleksandra Wachowska, Nadia Kopacka i Zuzanna Burzyńska (3b) zajęła wysokie 9. miejsce, pokonując aż 12 zespołów. Drużyna chłopców w składzie: Bartosz Kopacki (3b), Łukasz Zieliński (3b) i Wojciech Chrzan (3c) uplasowała się na 13. pozycji. W piątek dopisała piękna pogoda, zawodnicy po swoich startach spędzili miłe popołudnie na stoku.
Zawodnikom gratulujemy udanego startu, a wszystkich uczniów zachęcamy do zimowej aktywności sportowej na śniegu!
13 lutego reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 wzięła udział w Finale Dolnośląskim Zimowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Snowboardzie w Lądku Zdroju. Do punktacji szkoły liczyły się łączne czasy przejazdu slalomu dwóch najlepszych zawodników (drużynę tworzą max. 3 osoby). Drużyna dziewcząt w składzie: Nadia Kopacka i Zuzanna Burzyńska (3b) zajęły wysokie 5. miejsce; drużyna chłopców w składzie: Bartosz Kopacki (3b) i Adrian Broński (8c) uplasowała się na 8. pozycji. Zawodnikom gratulujemy udanego startu, a wszystkich uczniów zachęcamy do zimowej aktywności sportowej na śniegu!
12.02.br w sali widowiskowej Biblioteki i Forum Kultury odbyły się eliminacje miejskie do 24. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik,, i 64. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego
W konkursie wzięło udział 39 uczniów oleśnickich szkół. Komisja oceniała recytację według następujących kryteriów: dobór tekstu, interpretacja utworu, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.
Recytacje młodzieży z naszej szkoły zostały bardzo wysoko ocenione przez jury!:-) Aż troje uczniów dostało wyróżnienia: Magda Szopiany 7A, Oliwia Dudek 7A i Jan Rajewski 5A, a LAUREATAMI eliminacji miejskich zostali Krzysztof Ostrowski i Mateusz Stelmach z klasy 3A gimnazjum! Opiekunkami deklamatorów były Lucyna Sutuła i Małgorzata Surma.
Wielkie BRAWA I GRATULACJE dla ZWYCIĘZCÓW!:-)
zdj. A. Szachnowski
14. 02. 2019 roku, klasa III A w niezwykły sposób spedziła "WALENTYNKOWY" dień, uczestnicząc w warsztatach z chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pózniej udała się na małe "co nieco" z niespodziankami w Pasażu Grunwaldzkim. Pełni usatysfakconowana i zadowolenia, wrópcili do Oleśncy, aby następnego dnia udać się do szkoły na zajęcia lekcyjne.
13 lutego w hali sportowej w Bierutowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej chłopców. Nasza szkolna reprezentacja przystąpiła do turnieju, jako jedyna z Oleśnicy. Po zaciętych i pełnych emocji spotkaniach nasza drużyna zdobyła pierwsze miejsce, nie przegrywając żadnego spotkania i nie tracąc żadnej bramki. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Dawid Maliga. Reprezentacja wystąpiła w składzie: Dawid Maliga, Maciej Cichosz, Andrea Solbiati, Filip Wolny, Maciej Gołąb, Jakub Krasinkiewicz, Mikołaj Tomaszek, Dawid Stachera, Dawid Drosiński i Jakub Terpis.
Nie znajdujemy słów, aby opisać, jak bardzo jesteśmy poruszeni tak nagłym odejściem naszego Kolegi Mirka Mularczyka.
Był wspaniałym człowiekiem, pełnym ciepła
i empatii.
Pomagał innym, nie oczekując niczego w zamian.
Jego serdeczny uśmiech zapamiętamy na zawsze.
W życiu wszystkich, którzy znali Mirka, pozostanie okrutna pustka i niewysłowiony żal…
W tym trudnym czasie składamy Rodzinie wyrazy głębokiego współczucia.
Koleżanki i Koledzy
ze Szkoły Podstawowej nr 1
im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy
Za nami kolejne zajęcia, które odbyły się w ramach realizacji projektu "Klimatyczna klasa". W dniu dzisiejszym poruszaliśmy zagadnienia dotyczące roli drzew w mieście. Przeprowadziliśmy doświadczenie, za pomocą, którego dowiedzieliśmy się w jaki sposób drzewa piją wodę. Oglądaliśmy film o tym, jak wyglądałaby życie na Ziemi i czy byłoby możliwe bez drzew. Na koniec wcieliliśmy się w rolę architektów krajobrazu i zaprojektowaliśmy zieleń na 3 obszarach miejskich. Po dzisiejszej "Lekcji z klasą" wiemy jak ważne jest sadzenie nowych i dbanie o istniejące już gatunki drzew, bo drzewo to źródło życia
Ewelina Adamik
W ramach realizacji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka” klasę Ia odwiedził Pan Michał Kowalczyk, który przeprowadził zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe, etapy wzywania karetki pogotowia. Poćwiczyli również ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz technikę bandażowania kończyn górnych i dolnych. Pan Michał zademonstrował również sposób działania defibrylatora.
Dziękujemy za spotkanie. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.
Boże Narodzenie to czas magiczny, radosny, czas pełen zadumy, refleksji, rodzinnych spotkań. 21 grudnia świąteczny nastrój zapanował‚ w grupie 0 B. Tego dnia odbyło się spotkanie wigilijne. Świąteczny klimat dopełniła choinka oraz świątecznie nakryty stół z poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Dzieci z wielką radością poznawały tradycje bożonarodzeniowe, odgadywały świąteczne zagadki, z radością łamały się opłatkiem, a także wspólnie kolędowały. Jednak największą frajdę miały z dekorowania pierniczków, które następnie zjadły z wielkim apetytem.
W okresie przedświątecznym klasa 0A oraz 0B wybrała się na wycieczkę do teatru ATM we Wrocławiu na spektakl pt. "Gdzie są święta?".
Po spektaklu dzieci ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia wraz z aktorami, a potem zwiedziły studio ATM. Dowiedziały się dużo ciekawostek na temat pracy aktorów. Zainteresowane dzieci chętnie zadawały pytania. Po tej, jakże ciekawej lekcji, z apetytem zjadły naleśniki w tamtejszej restauracji i pełne wrażeń wróciły do Oleśnicy.
Zbliża się najpiękniejszy czas w roku – Święta Bożego Narodzenia. Tradycją naszej szkoły jest przygotowanie jasełek dla uczniów wszystkich szkół podstawowych oraz mieszkańców Oleśnicy. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tej uroczystości, nasi uczniowie w przepięknych strojach przygotowanych przez panią Stanisławę Bulandę i panią Lucynę Sutułę, w niezwykłej scenografii przedstawili historię narodzin Chrystusa. Nad całością spektaklu czuwały panie Małgorzata Bazan i Anna Wozińska.
Zgromadzona publiczność, wśród której byli burmistrz Oleśnicy Pan Jan Bronś oraz przewodniczący Rady Miasta Pan Aleksander Chrzanowski, po raz kolejny mogła przeżyć dzieje Maryi i Józefa, zachwycić się piękną grą i śpiewem. Podziw wszystkich wzbudził taniec aniołów ze światełkami przygotowany przez panią Hannę Musiał-Krzywiecką. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca widzów. Piękna muzyka, zaangażowanie młodych aktorów oraz świąteczne życzenia uświadomiły i przypomniały nam o tym, że Święta Bożego Narodzenia łączą wszystkich.
Po przedstawieniu Pani dyrektor Maria Kaczmarek podziękowała uczniom za występ i złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się także Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, życząc nie tylko obecnym, ale wszystkim mieszkańcom miasta spokojnych, dobrych świąt.
Nasz występ można zobaczyć na stronach:
http://mojaolesnica.pl/26827,jaselka-sp1-w-olesnicy.php
Dnia 19.12.2018 r. odbyły się naszej szkole Jasełka. Dzieci z klas 0A, 0B, 1A, 1B oraz 2A zaprezentowały przed rodzicami swoje umiejętności wokalno–artystyczne przed najbliższymi.
Uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też śpiewać, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana.
Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy obecni, wspólnie zaśpiewali kolędę pt. "Cicha noc", a mali aktorzy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za pięknie wykonane przedstawienie.
Klasa 1a po raz drugi wybrała się do wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach, gdzie zawieźli ze sobą drobne upominki.
Po cieplutkim przywitaniu wzięliśmy udział w zabawach integracyjnych
w wykorzystaniem chusty KLANZA. Był czas również na wspólne warsztaty plastyczne. Efektem czego są prace dużego formatu z kolorowych serwetek.
Mogliśmy również posmakować najpyszniejszej w okolicy drożdżówki oraz wspólnie pokolędować.
Czas upłynął nam w bardzo miłej atmosferze.
Szkoda tylko, że kolejne spotkanie dopiero … za rok.
W dniu 10.12. uczniowie klas 1 i 2 udali się na wycieczkę do kopalni w Złotym Stoku. Ogrom atrakcji czekał na naszych młodych uczestników już od samego początku. Przesympatyczny Elf Hubert na wstępie zaprowadził nas do miejsca, gdzie pokazano nam jak niegdyś produkowano monety.
W dalszej kolejności udaliśmy się na krótki spacer po okolicy kopalni. Podziwialiśmy piękne skały oraz rysunki na nich wykonane.
Kolejnym miejscem do wędrówek okazała się być kopalnia. Spotkaliśmy w niej alchemika, który opowiadał nam w jaki sposób przygotowywano tajemnicze mikstury. Najciekawsza jednak okazała się być kolejka wąskotorowa, którą mogliśmy się przejechać. Emocji było co nie miara.
Następnie udaliśmy się na warsztaty, gdzie malowaliśmy farbami gipsowe aniołki, które przywieźliśmy ze sobą.
Ostatnim punktem wycieczki było najbardziej wyczekiwanie spotkanie z Mikołajem. Każdy z nas opowiedział Mikołajowi o swoich marzeniach, zainteresowaniach, a także zachowaniu. Na zakończenie dostaliśmy upominki. Wycieczka była rewelacyjna i na długo zostanie nam w pamięci.
W klasie 2 a zorganizowano wewnątrz-klasowy konkurs plastyczny. Jego tematem był Komiks. Uczniowie wedle własnego pomysłu mieli zaprojektować swój własny komiks, w którym w formie ilustracji i krótkich tekstów mieli zawrzeć wymyśloną przez siebie przygodę/ historię.
Zadania podjęło się troje uczniów Marysia, Mikołaj i Jan, którzy za pięknie wykonaną pracę otrzymali dyplomy, książkowe nagrody i małą słodką niespodziankę.
Gratulujemy.
K. Paprocka
Dzięki uprzejmości pani Stanisławy Bulandy, która jest nauczycielką naszej szkoły, a w wolnych chwilach uwielbia spędzać czas przy wykonywaniu różnorakich prac plastycznych i technicznych. Klasa 2 a mogła sprawdzić się w wykonywaniu prac metodą decoupage.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia każdy z uczniów wykonał metodą decoupage swoją własną bombkę.
Początki nie były łatwe. Trzeba było dobrze wysłuchać tego na czym polega metoda zdobienia decoupage, nim można było wziąć się za działanie.
Na szczęście pani prowadząca zajęcia we wszystkim pomagała uczniom, czego rezultatem są przepięknie ozdobione bombki.
Uczniom tak spodobały się zajęcia, że już z niecierpliwością czekają na kolejne. A w ramach uznania podziękowali skromnym podarunkiem za wkład pracy w przygotowywanie tego spotkania.
Dziękujemy wychowawczynie i uczniowie klasy 2a.