W dniu 20 maja 2019 r., grupa 0 A oraz 0 B udały się na wycieczkę edukacyjno- integracyjną do miejscowości Kruczyna - Pęgów.
Wyjazd miał na celu edukację w zakresie produkcji roślin i świadomości ekologicznej, zapoznanie uczniów ze środowiskiem leśnym, gospodarstwem agroturystycznym a także miał wymiar edukacyjny w zakresie dziedzictwa kultury, rękodzieła i twórczości ludowej. Oprócz aspektów edukacyjnych wycieczka odbyła się w celu integracji grup i świetnej zabawy.
Obie grupy spędziły miło czas na spacerze edukacyjnym po lesie, zwiedziły i zapoznały się z gospodarstwem agroturystycznym. Dzieci miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ceramiczne.
Po zdobyciu nowej wiedzy i doświadczeń był czas na wspaniałą zabawę i pieczenie kiełbasek. Pełni optymizmu i sił wszyscy wrócili szczęśliwie do Szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii konkurs.
W dniach 20-21 maja w naszej szkole odbył się Przedszkolny
i Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Najbliżsi memu sercu”, którego celem było:
rozwijanie zamiłowań i zdolności recytatorskich wśród uczniów, kształcenie umiejętności związanych z poszukiwaniami repertuarowymi i pracą nad interpretacją tekstu, bogacenie biernego i czynnego języka ucznia, upowszechnienie kultury żywego słowa wśród uczniów oraz wdrażanie do właściwego współzawodnictwa w zmaganiach konkursowych.
Pierwszego dnia swoje zdolności recytatorskie przed jury oraz licznie zgromadzoną widownią prezentowali uczniowie klas I-III z oleśnickich szkół podstawowych nr 1, 2, 4, 6
oraz 7.
Po burzliwych obradach jury przyznało pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej kategorii wiekowej.
Wśród pierwszoklasistów pierwsze miejsce zostało przyznane Anastazji Peśli ze Szkoły Podstawowej nr 1 za wyjątkową recytację wiersza pt.:”Dzień taty”. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Kaczkowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 z wierszem Danuty Wawiłow pt.:”Listy”. Trzecie miejsce należy do Martyny Bień również ze Szkoły Podstawowej nr 4 za niezwykłą recytację wiersza Danuty Wawiłow pt.:”Spacer ”.
W kategorii klas drugich pierwsze miejsce zajął Hubert Znamirowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 z wierszem pt.:”Moja rodzinka”. Drugi był Hubert Adamski ze Szkoły Podstawowej nr 4, który wyrecytował wiersz Małgorzaty Nawrockiej pt.;”Obietnice taty”. Trzecie miejsce wśród drugoklasistów zdobył Mikołaj Michalak również ze Szkoły Podstawowej nr 4 za wiersz Tadeusza Kubiaka pt.;”Czego Ci mamo życzyć”.
Najstarszą recytującą grupę stanowili trzecioklasiści, wśród których pierwsze miejsce zajęła Maja Dubanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 z wierszem pt.:”Strasznie ważna rzecz”. Drugie miejsce zdobyła Maja Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 6, która wyrecytowała wiersz pt.:”Dzień taty”. Trzecie miejsce zostało przyznane Zofii Słowik ze Szkoły Podstawowej nr 4 za recytację wiersza Agnieszki Fraczek pt.:”Mamy jak z obrazka”.
Drugiego dnia ze swoimi zdolnościami recytatorskimi prezentowały się pięcio – i sześciolatki.
Wśród najmłodszych artystów pierwsze miejsce zdobył Cezary Wiśniewski za wyjątkową recytację wiersza pt.;”Mama i tata”. Drugie miejsce przyznano Hannie Domagale ze wiersz pt.;”Tatusiowie”. Trzecie miejsce natomiast zajęła Oliwia Masternak za wiersz pt.;„Mama i tata”.
Wśród sześciolatków pierwsze miejsce przyznano Gabrieli Olszańskiej ze niezwykłą recytację wiersza pt.;”Mama z córką na wagary”. Drugie miejsce zdobyli: Wiktor Dziemieszorek za wiersz pt.;”Mamo słów mi dziś brakuje”, Hanna Mastalerz za piękną recytację wiersza pt.;”Mama” oraz Zosia Wyszyńska, która zaprezentowała utwór pt.;”Mama ma zmartwienie” . Trzecie miejsce natomiast należy do Zuzi Głodek za wiersz pt.:”Wiersz dla mamy i taty”.
W naszym konkursie każdy został doceniony. Pani dyrektor naszej szkoły, pani dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej oraz pani wiceburmistrz miasta Oleśnica wręczyły nagrody i upominki.
Dwa dni niezwykłej uczty dla duszy uświetniły występy uczennic trzecich klas gimnazjalnych – Niny Graby i Natalii Krawiec.
Pełni pozytywnych wrażeń i wielu wzruszeń mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się za rok.
W dniach 6 i 7 maja w Szkole Podstawowej nr 7 w Oleśnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Siatkówce Plażowej. W pierwszym dniu do rywalizacji przystąpiły dziewczęta w składzie: Kornelia Górecka, Aleksandra Mularczyk i Adrianna Skadorwa i po zaciętej rywalizacji uzyskały tytuł Wicemistrzyń Powiatu. W drugim dniu sportowych zmagań reprezentacja chłopców w składzie: Andrea Solbiati, Dawid Maliga i Filip Wolny wywalczyła złoto uzyskując tytuł Mistrzów Powiatu i awansowała do dalszej fazy rozgrywek.
Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia na następnym poziomie rozgrywek.
Dzisiaj klasa 1a brała udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Pod Pegazem. Uczniowie poznali różnicę między księgarnią a biblioteką.
Dowiedzieli się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem miejskiej biblioteki
i jak obchodzić się z wypożyczonymi książkami.
Panie przygotowały również warsztaty edukacyjne, w czasie których uczniowie układali wyrazy z rozsypanki oraz kolorowali obrazek zachęcający
do sięgania po książki.
Jeszcze raz dziękujemy za czas z nami spędzony.
Kodowanie i programowanie to ulubione zajęcia uczniów klasy 1a.
Każdą nadarzającą się okazję wykorzystujemy do wprowadzenia ozobotów
do naszych aktywności.
Tym razem pomogły nam w segregacji odpadów.
Niewielkie robociki zawsze wnoszą mnóstwo radości do zajęć.
"W II semestrze klasa 1b przystąpiła do ogólnopolskiego programu pt. "Niezwykły świat higieny i zdrowia jamy ustnej". W dniu dzisiejszym omawialiśmy zagadnienia związane ze zdrowiem naszych zębów. Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania krótkiego opowiadania pt. "Wizyta u dentysty". Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, jakie przedmioty są nam niezbędne do utrzymania w zdrowiu naszych zębów. Następnie wyjaśniliśmy sobie w jaki sposób oraz w jakiej kolejności należy myć zęby. Na sztucznej szczęce mieliśmy okazję przećwiczyć poprawne szczotkowanie naszego uzębienia. Za pomocą tablicy interaktywnej wzięliśmy udział w grze pt. "Milionerzy", sprawdzającej naszą zdobytą w dniu dzisiejszym wiedzę. Na zakończenie zajęć, każdy z nas skonstruował samodzielnie sztuczną szczękę."
Ewelina Adamik
Wczoraj uczniowie klasy 2 a wzięli udział w wewnątrzklasowym konkursie literackim pod tytułem "W krainie wierszy". Uczniowie zmagali się z przeróżnymi zadaniami związanymi z twórczością Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Każde zadanie miało ograniczony czas wykonania, a znajomość treści zawartej w nich literatury okazał się bardzo przydatny.
Uczniowie w ciszy i skupieniu wykonywali każde zadanie, a w chwilach sprawdzania rozlegał się śmiech i owacje dla tych, którym udało się poprawnie je rozwiązać.
Po długotrwałej pracy, każdy z uczniów zasłużył na pamiątkowy dyplom udziału i upominek balony ledowe za trud i wytrwałość włożoną w każde z zadań. Za upominki chcemy podziękować Mamie Janka M., dzięki której uprzejmości je otrzymaliśmy.
Po sprawdzeniu wszystkich zadań najwięcej punktów uzyskali: Marysia, Jan, Maja i Mikołaj. Jednak wszystkim serdecznie gratulujemy.
Reprezentanci klasy niebawem zmierzą się na konkursie międzyszkolnym.
K. Paprocka
Klasa 2 a na ostatnich lekcjach zapoznała się z tym jak ważne są wiosenne porządki w ogrodach i na działkach. Dowiedzieli się, że dzięki całej tej pracy, którą wiosną należy wykonać, jesienią otrzymuje się smakowite plony. Poznali metody i techniki dbania o rośliny i o ich zdrowie.
Podczas zdobywania tej wiedzy sami zapragnęli stworzyć swój ogródek. Założyli nietypową hodowle- hodowlę fasoli. Najpierw zapoznali się z instrukcją jak wydobyć z ziarenka fasoli siewkę, a potem przystąpili do działania.
Żeby zobaczyć efekty postanowili założyć dzienniki obserwacji i w nich dokumentować - co z tego wyrośnie.
K. Paprocka
W ramach projektu „ Inny nie znaczy gorszy” realizowanego w klasie 0A zostały
Przeprowadzone zajęcia pt.” Niepełnosprawność niejedno ma imię ''.
Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nich udział i byli zaangażowani w poszczególne zadania. Były one tak skonstruowane, aby wszyscy mogli aktywnie w nich uczestniczyć, dzielić się wiedzą, spostrzeżeniami oraz samodzielnie wyciągać wnioski. Dzięki uczestnictwu w tych zajęciach uczniowie dowiedzieli się, jakich sfer może dotykać niepełnosprawność oraz jakiego używa się nazewnictwa odnośnie konkretnie zaburzonych funkcji. Poprzez wykonywanie wielu ćwiczeń mieli okazję wczuć się w sytuację osób niepełnosprawnych, zrozumieć, co czują i jak można im pomóc. Przede wszystkim przekonali się, że nie trzeba się ich bać. Zajęcia te miały na celu uświadomienie uczestnikom, że osoby niepełnosprawne mimo różniącego się czasem wyglądu w sercu są takie same. Mają w sobie dużo radości, miłości i sympatii.
Dziś odbył się uroczysty apel z okazji nadchodzącego Święta Narodowego Trzeciego Maja. Podczas apelu uczniowie klasy 2 a przypomnieli wszystkim, znaczenie ważnych majowych dat:
1 maj- Święto Pracy,
2 maja- Święto Flagi,
3 maja- Uchwalenie Konstytucji.
W trakcie apelu uczniowie z klas gimnazjalnych wykonali piękny taniec z flagami, dzięki czemu dziedziniec szkoły wypełnił się bielą i czerwienią.
Na zakończenie uczniowie klasy 2 a wykonali piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem", której refren głęboko zapadł w sercach wszystkich zgromadzonych.
" Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty."
K. Paprocka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz 214 Rocznicy Urodzin Hansa Christiana Andersena grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy - uczestniczącej w ogólnopolskim programie ,, PoczytajMy ,,czytała w przedszkolach baśnie H.CH. Andersena i braci J. i W. Grimmów. Narrator Karol Bożęcki oraz postacie baśniowe: Czerwony Kapturek ( Małgosia Torz), wilk ( Michał Grądys),Księżniczka na ziarnku grochu ( Oliwia Dudek), Królowa Śniegu ( Magda Szopiany), Kay ( Kuba Stachera), Kopciuszek ( Ewa Wawrzycka)i książę ( Michał Grądys) odwiedzili Przedszkole Publiczne ,, Zielone Ogrody,, oraz Niepubliczne Przedszkole ,,Zielona Żabka,, wzbudzając sporo emocji wśród milusińskich czytaniem i przedstawianiem scenek baśniowych. Akcje czytelnicze z pewnością będą inspiracją do domowego, rodzinnego czytania:-).Uczniów przygotowały Lucyna Sutuła i Małgorzata Surma.
Klasa 2 a ostatnimi dniami zapoznała się z kolejną z lektur, baśnią Hansa Christiana Andersena "Calineczka". Uczniowie w zaciszu domowym czytali fascynującą przygodę, maleńkiej dziewczynki. Następnie w czasie lekcji rozwiązywały quizy, zagadki i zadania rozwijające rożne umiejętności wszystkie ściśle związane z treścią lektury.
Uczniowie wykonali piękne kwiaty w którym zamieszkały maleńkie Calineczki. A dzięki uprzejmości Pani Zosi- pracownika naszej szkoły, mogli obejrzeć bajkę " Calineczka" na dawno już nie spotykanym sprzęcie jakim jest rzutnik ANIA. Wywołało to wśród uczniów wielkie zainteresowanie.
K. Paprocka
W ostatnim czasie dzieci z klasy 0B na zajęciach sadziły cebulę dymkę oraz rzeżuchę. Poznały dzięki temu zasady pielęgnacji roślin oraz dowiedziały się jak ważny jest dostęp do wody i światła. Następnie perfekcyjnie rozwiązały wszystkie wiosenne zagadki, poznały pierwsze zwiastuny wiosny, namalowały swoją własną wiosenną łąkę, a to wszystko przy dźwiękach piosenki pt. "Maszeruje wiosna".
Kolejne zajęcia w ramach projektu „Być jak Ignacy” za nami. Tym razem poznaliśmy Mariana Rejewskiego. Uczyliśmy się kodować swoje imię za pomocą szyfru Cezara. Musieliśmy też odkodować informację, jaką przygotowała dla nas pani Ewa.
O tym, jak można wyrażać emocje w ostatnim czasie dowiedzieli się uczniowie klasy 1a.
Mogli oni swoje emocje odegrać, narysować oraz przedyskutować w herbacianej kawiarence
Choć sami nie możemy wybrać się w podróż po planetach, to taką możliwość zapewniliśmy naszemu ozobotowi. Odwiedził on kolejno wszystkie planety i na koniec cały wrócił do nas 😊.