Historia Szkoły Podstawowej nr 1 Historia Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich

Historia Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich

Historia powstania szkoły

Gimnazjum nr 1 w Oleśnicy zostało utworzone w wyniku reformy systemu oświaty na bazie Szkoły Podstawowej nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego. Rada Miejska Oleśnicy uchwała nr VI/33/99 z dnia 26 lutego 1999 roku w sprawie założenia publicznego gimnazjum w Oleśnicy powołała z dniem 01.09.1999 roku Gimnazjum nr 1 w Oleśnicy. Po uzyskaniu akceptacji złożonej oferty na organizację nowej szkoły z dniem 09.04.1999 roku Zarząd Miejski Oleśnicy powierzył tworzenie nowej placówki i stanowisko dyrektora Marii Kaczmarek.

Uroczyste rozpoczęcie roku nauki odbyło się na dziedzińcu szkoły w obecności Burmistrza Miasta Oleśnicy Jana Bronia oraz Dyrektora Zespołu Oświaty Samorządowej Waleriana Pietrzaka. Naukę rozpoczęło 178 uczniów w 7 oddziałach. Wychowawcami klas zostali:

I A - Wolińska Urszula

I B - Słomka Barbara

I C - Krystyna Krawczyk

I D - Bulanda Stanisława

I E - Kwaczyńska Henryka

I F - Pelczarska Małgorzata

I G - Kwaczyński Adam

Grono pedagogiczne stanowiło 23 nauczycieli z pełnymi kwalifikacjami. Funkcję szkolnej pielęgniarki pełniła i pełni do chwiali obecnej pani Bożena Suchecka. Od 01.09.2000 r. zastępcą dyrektora została pani Krystyna Krawczyk. W tym czasie w jednym obiekcie mieściło się gimnazjum oraz „wygaszana" szkoła podstawowa, której dyrektorem była pani Barbara Kołodziejczyk. Współpraca obu szkół układała się bardzo dobrze i zakończyła z dniem pełniej likwidacji szkoły podstawowej czyli 31 sierpnia 2001 roku.

Od 01.09.2000 roku na wniosek burmistrza Oleśnicy w porozumieniu z Centrum Kształcenia i wychowania OHP w Oleśnicy zostały utworzone klasy przysposabiające do pracy dla uczniów z województwa dolnośląskiego i nie tylko, którzy po rocznym pobycie w gimnazjum nie rokują nadziei na ukończenie szkoły w normalnym trybie. Zajęcia lekcyjne tych klas odbywają się na terenie zamku oleśnickiego, siedziby CKiW OHP.

W 2006 roku szkoła otrzymała imię i sztandar. Uchwałą nr XXXIX/299/2006 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 31 marca 2006 roku nadano Gimnazjum nr 1 w Oleśnicy imię „Książąt Oleśnickich". Uroczystość nadania imienia i wręczenie sztandaru odbyła się 26 wrześnie 2006 roku. To jeden z najważniejszych dni w historii szkoły. Patronami Gimnazjum nr 1 w Oleśnicy stali się dawni władcy miasta, czyli książęta z polskiej dynastii Piastów, czeskich Podiebradów i niemieckich Witrtembergów.