CZAS PRACY INFORMACJE OGÓLNE REGULAMINY WIELKIE WYBORY NA SZKOLNĄ LEKTURĘ

WIELKIE WYBORY NA SZKOLNĄ LEKTURĘ

W maju – w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – w Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy prowadzona była wśród uczniów i ich rodziców ankieta dotycząca preferencji czytelniczych. Na podstawie wypowiedzi uczniów sporządzona została lista książek, które na początku czerwca kandydowały na stanowisko... szkolnej lektury; są to: „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Władca pierścieni. Drużyna Pierścienia”, „Niezgodna”, „Papierowe miasta” oraz „Igrzyska śmierci”.

Kampania, którą zorganizowali uczniowie klas 1a i 3d, przebiegała pod hasłem „LEKtura lekiem na nudę”. W szkole pojawiły się samodzielnie zaprojektowane przez uczniów plakaty stylizowane na plakaty wyborcze polityków. I tak książka „Papierowe miasta” obiecała na przykład: „Pomogę Ci stworzyć własne papierowe miasto”, „Gdy będziesz mnie czytać, będzie Ci szkoda czasu na sen”, „Zabiorę Cię w niezwykłą podróż”, „Uzależnię Cię od siebie w pozytywnym sensie”, „Ze mną odnajdziesz wszystkie wskazówki”... Książka o Harrym Potterze obiecała zaczarować lekcje, a „Igrzyska śmierci” obiecały pomóc zrozumieć, że wygrana to nie wszystko.

Od 6 do 10 czerwca świetnie ucharakteryzowane postaci książkowe (czasem w asyście autora lub członka sztabu) zaglądały do wszystkich klas i zachęcały do oddania głosu na konkretną książkę. Wybory natomiast odbyły się 13 czerwca. Do auli szkolnej były zapraszane kolejne klasy (290 osób). Po słowie wstępnym Aleksandry Poszwy i Kornela Jarosza uczniowie obejrzeli film „Żywe książki” (jego premiera miała miejsce 14 maja podczas dni otwartych szkoły), nagrany przez uczestników koła bibliotecznego. Potem nastąpiło głosowanie i niecierpliwe oczekiwanie na wyniki. Głosy zostały zliczone przez członków komisji: Agatę Cieszkowską, Alicję Śliwińską i Macieja Łacnego.

Cieszymy się, że wybór padł na „Niezgodną” Veroniki Roth. Hasłem wyborczym tej książki były słowa: „«Niezgodna» zgodna z Twoim gustem”. Coś w tym jest...

Na początku nowego roku szkolnego sięgamy zatem – i uczniowie, i nauczyciele – po nową książkę.

Marzena Tyl